معرفی محصول؛
بتن شفاف یا لیتراکن چیست؟
بتن شفاف یا لیتراکن چیست؟

1400/03/28

بتن یکی از مصالح ساختمانی است که از دیرباز تاکنون مورد استفاده قرار گرفته و نقش مهمی در پروژه های ساخت و ساز ایفا می کند. این متریال از سختی و مقاومت بالایی برخوردار است و استحکام و دوام سازه را تضمین می کند.

به گزارش اخبار ساختمان، همانطور که شاهد هستیم روز به روز با پیشرفت علم و تکنولوژی کارایی و کیفیت مصالح افزایش پیدا کرده و استفاده از آن ها نیز گسترده تر می شود.

در حال حاضر نوع جدیدی از بتن تحت عنوان بتن شفاف با استفاده از تکنولوژی نانو طراحی و ساخته شده که تحول عظیمی در حوزه ساخت و ساز ایجاد نموده است. به علت پیشرفت جمعیت و تقاضای بالا در حوزه ساخت و ساز نیاز به مصالح ساختمانی جدید بیشتر از گذشته حس می شود، از این رو بشر سعی می کند با جدیدترین تکنولوژی های کاربردی این نیاز را رفع نماید. فناوری نانو از جمله جدیدترین تکنولوژی هاست که نقش مهمی در ارتقاء کیفیت مصالح دارد و قابلیت های منحصر بفردی به آن ها می بخشد.

بتن شفاف، بتن لیتراکن ( Litracon ) و یا بتن انتقال دهنده نور اولین بار توسط یک معمار در سال 2001 اختراع شد. در تولید این بتن از فیبرهای شیشه استفاده شده به نحوی که آنها با روشی پیرفته به سیمان، آب و سنگریزه ها اضافه می گردند. فیبر یا تار نوری به رشته های بلند و باریکی گفته می شود که از قابلیت انتقال نور از یک جهت به جهتی دیگر برخوردار هستند.

این فیبرها از جنس شیشه هستند و سایز آن ها بسیار کوچک است از این رو ترکیب آن ها با بتن محصولی جدید با ساختاری همگن ایجاد می کند. انعطاف پذیری فیبرهای نوری بسیار بالاست و استفاده از آن ها در بتن بر مقاومت کششی و یا فشاری بتن تاثیری نخواهد داشت. نور و سایه ای که در این بتن ها دیده می شود یکنواخت و یک رنگ است.

هر نوری به این بتن ها تابیده شود همان نور با همان رنگ را نشان می دهند. بتن لیتراکن در صنعت ساختمان سازی هم به صورت انواع بلوک و هم به شکل پانل های پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرد. این بتن برخلاف سایر بتن ها که تنها برای ساخت سازه و افزایش مقاومت آن به کار می روند، جنبه دکوراتیو نیز دارند و علاوه بر استحکام بالا، به زیبایی ساختمان نیز کمک شایانی می کنند. نورپردازی یکی از فاکتورهای مهم در معماری است و بتن لیتراکن به راحتی می تواند این کار را انجام دهد.

ساخت بتن شفاف

برای تولید بتن لیتراکن ابتدا قالب مورد نظر را با یک لایه بتن پر می کنند، سپس لایه ای از فیبرهای نوری روی این لایه بتن قرار داده می شود. برای آن که فیبرها به بافت بتن نفوذ کنند در این مرحله، قالب ویبره شده و تحت فشار مکانیکی قرار می گیرد. به همین صورت این کار به طور منظم انجام می شود و لایه های بتن و فیبر نوری روی هم قرار گرفته و ویبره می شوند تا مخلوطی همگن ایجاد شود.

 

بیشتر بخوانید: سبک سازی ساختمان چیست؟

نکات مهم در تولید بتن شفاف

* فیبرهایی که برای این نوع بتن انتخاب می شوند باید از نظر چگالی با چگالی بتن همخوانی داشته باشند.
* در تولید این نوع بتن حتماً باید چسبندگی لازم بین بتن و فیبرها ایجاد شود. بدین منظور می توان از افزودنی های منبسط کننده برای پرهیز از جمع شدگی ناگهانی بتن استفاده نمود.
* در طرح اختلاط بتن شفاف از ماسه کوارتزی استفاده می شود زیرا این نوع ماده نه تنها مقاومت بتن را تامین می کند بلکه از تیره شدن بیش از حد آن جلوگیری می کند.
* بتن مصرفی در تولید بتن لیتراکن، بتن خود متراکم است.
* بتن مصرفی باید دارای دانه بندی ریز باشد زیرا اگر بتن درشت دانه باشد فیبرهای نوری جا به جا خواهند شد و تراکم مورد نیاز حاصل نخواهد شد.
* سیمان مورد نیاز برای این نوع بتن باید دارای عیار بالا باشد.
* هدف از استفاده از این نوع بتن بیشتر برای زیبایی است از این رو میزان مصرف سیمان در تولید آن بالا است. سیمان بیشتر کارایی و زیبایی بتن را افزایش می دهد.

موارد استفاده از بتن شفاف

دکوراسیون داخلی


همانطور که می دانید معماران و طراحان همواره سعی می کنند با استفاده از نورپردازی هنر خود را بیشتر به نمایش بگذارند. بتن لیتراکن بهترین مصالح برای انتقال نور از نظر معماران است زیرا این بتن به زیبایی نور را به نمایش می گذارد.

در طراحی ساختمان می توان دیوار را با این نوع بتن ها ساخت زیرا هم از نظر مقاومت استحکام بالایی دارند و هم به دیوار زیبایی می بخشند. بتن لیتراکن نه تنها برای ساخت دیوار بلکه به عنوان کفپوش نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کفپوش بتن لیتراکن از نظر زیبایی بی نظیر است.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با بتن اسفنجی و کاربردهای آن

دیوارهای داخل و خارج ساختمان

بتن لیتراکن هم در ساخت دیوارهای خارجی و هم دیوارهای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع رایج ترین کاربرد این بتن برای ساخت دیوار است. با استفاده بتن شفاف می توان دیوار را در ضخامت های بالا نیز ساخت. علاوه بر آن، این بتن برای ساخت دیوار باربر نیز کاربرد دارد.

رنگ بتن لیتراکن

لیتراکن از رنگ های متنوعی برخوردار است ورنگ آن همانند بتن های معمولی صرفاً به رنگ خاکستری محدود نمی شود. علاوه بر آن بافت سطح بیرونی این بتن نیز ممکن است متفاوت باشد.

مسلح کردن بتن لیتراکن

برای مسلح کردن این بتن درون آن شیار ایجاد می کنند. سپس هنگام ساخت دیوار، به صورت افقی یا عمودی در این شیارها، میلگرد قرار می دهند. فیبرهای نوری موجود در بتن همانطور که گفته شد از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند، از این رو به دلیل این خاصیت اطراف میلگردها را پوشانده و مانع از دیدن آنها می شوند.

ساختمانچی

akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman