رشد 7.3 درصدی اجاره‌بها در استان فارس
رشد 7.3 درصدی اجاره‌بها در استان فارس

1400/07/18

بررسی آمارها نشان از افزایش ۷.۳ درصدی قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی نقاط شهری استان فارس در تابستان امسال نسبت به بهار دارد.
به گزارش اخبار ساختمان، در مباحث اقتصادی برای بیان دوره‌های تورم یا کاهش و افزایش نرخ آن از شاخصی با عنوان شاخص قیمت مصرف‌کننده استفاده می‌کنند که معیاری برای سنجش میانگین قیمت‌های یک سبد کالا و خدمات است.

این شاخص با در نظر گرفتن تغییرات قیمت برای هر مورد در سبد از پیش تعیین شده کالاها و میانگین گرفتن از آنها محاسبه می‌شود. در برآورد شاخص قیمت مصرف‌کننده، یکی از بخش‌های مهم بخش مسکن است.

براساس آخرین اعلام مرکز ملی آمار ایران در تابستان امسال شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری به عدد 244.1 رسید که نسبت به فصل قبل هشت درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 24.7 درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که تورم نقطه به نقطه بهار امسال یعنی نسبت به فصل مشابه سال قبل عدد 29.1 را نشان می‌دهد به‌عبارتی تورم نقطه‌ای اجاره بها در تابستان نسبت به بهار حدود چهار درصد کاهش داشته است.

در این میان استان فارس نیز با تورم نقطه‌ای 19.6 درصد در قیمت اجاره‌بها در رتبه 28 میان استان‌های دیگر قرار گرفته که نسبت به بهار وضعیت بهتری دارد چراکه در بهار این نرخ 23.3 درصد و رتبه استان نیز 24 بوده است.

به این ترتیب شاخص افزایش قیمت اجاره بها در تابستان امسال در استان فارس 189.2 بوده که نسبت به فصل قبل 7.3 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 19.6 درصد افزایش داشته اما نسبت به تورم نقطه‌ای بهار که 23.3 درصد بوده تقریبا پنج درصد کاهش داشته است.

آمارها حاکی از این است که هر چند در تابستان امسال نسبت به بهار شاهد افزایش قیمت اجاره بها واحدهای مسکونی در مناطق شهری هستیم اما نسبت به بهار و تغییرات آن در مقایسه با سال گذشته این افزایش کمتر بوده است.

موضوعی که برای متولیان مسکن و کارشناسان جای سوال دارد؟ قاسم تابنده‌ماه که پیش از این رئیس اتحادیه املاک شیراز بوده اعلام کرد در تابستان تقاضا برای اجاره بیشتر است و باید افزایش قیمت‌ها بیشتر باشد.

به گفته وی همچنین بررسی میدانی و آنچه در بازار مسکن نیز در کلانشهر شیراز دیده می‌شود و مردم به صورت ملموس آن را دریافت می‌کنند افزایش قیمت اجاره بها است که شاید یکی از دلایلش اشتباه بودن آمارها با واقعیت موجود باشد.

روح‌الله شهنازی، استاد دانشگاه شیراز نیز این مطلب را تایید کرد و احتمال داد که کاهش تورم نقطه‌ای حباب گونه باشد. وی بر این مطلب تاکید کرد که البته تا زمانی که بررسی نشود نمی‌توان با قطع و یقین در این باره صحبت کرد.

از آنجا که مسکن و اجاره آن همواره یکی از دغدغه‌های اصلی مردم است، شفاف سازی آمارهای این حوزه می‌تواند به حل یکی از مشکلات و مطالبات اصلی مردم کمک کند. موضوعی که باید توسط کارشناسان و نمایندگان مجلس به دقت بررسی و در اختیار رسانه‌ها قرار داده شود.

تسنیم
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman