اولتیماتوم نهایی برای متقاضیان مسکن مهر
اولتیماتوم نهایی برای متقاضیان مسکن مهر

1400/06/24

طرح مسکن مهر که قرار بود امیدی برای خانه دار شدن اقشار کم درآمد باشد در استان البرز نیز همانند سایر استان های کشور در سایه بی تدبیری دولت قبل یا هنوز به سرانجام نرسیده یا با مشکلات فراوانی روبروست. اما تغییر دولت و دستور تسریع در تکمیل و تحویل مسکن مهر هم با اعلام قیمت های نهایی برای تسویه مبلغ واحدهای مسکونی، آخرین امیدهای متقاضیان برای خانه دار شدن را از بین برد.
به گزارش اخبار ساختمان، طرح مسکن مهر برای تامین مسکن اقشار کم درآمد توسط دولت نهم در دهه ۸۰ ارائه شد و قرار بود سالانه یک میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی به مردم تحویل شود. اما متاسفانه در سال‌های اخیر این طرح جدی گرفته نشد و هنوز بسیاری از این واحدهای مسکونی تحویل نشده و بی‌تدبیری دولت در اجرای طرح مسکن مهر، پس از گذشت ۱۶_۱۷ سال متقاضیان را از خانه دار شدن ناامید کرده است. حالا با تغییر دولت و توجه دوباره به طرح مسکن مهر، قرار است این واحدهای مسکونی در اسرع وقت آماده و به متقاضیان تحویل شود. اما رقم‌های اعلام شده که سقف آن حدود ۱۹۰ میلیون تومان است، با خرج سرسام آور این روزها و درآمدِ کمِ اقشار ضعیف، همخوانی ندارد.

محمدرضا صفایی فر معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان البرز در این خصوص توضیحاتی ارائه داد:

متقاضیان پول ندادند؛ پروژه های مسکن مهر خوابید

این مقام مسؤول عدم همکاری متقاضیان و پرداخت نکردن اقساط را یکی از مهمترین دلایل آماده نشدن برخی پروژه‌های مسکن مهر اعلام کرد و افزود: هزینه اجرای طرح مسکن مهر از دو منبع اصلی یکی آورده متقاضی و دیگری تسهیلات بانکی تامین شده که برای پیشبرد پروژه، آورده متقاضی برمنبع دیگر مقدم است؛ چرا که بانک مسکن متناسب با پیشرفت پروژه تسهیلات در نظرگرفته شده را آزاد می کند. وقتی پروژه ای به دلیل عدم واریزی متقاضیان دچار کمبود اعتبار و اختلال در پیشرفت فیزیکی شود، تسهیلاتی نیز به آن تخصیص پیدا نمی‌کند.

به گفته صفایی فر پروژه مسکن مهر استان البرز در سه بخش طراحی شده که همکاری متقاضیان در دو بخش موجب شده پروژه‌ها کاملا تکمیل و یا در حال تکمیل و تحویل به متقاضیان باشد که در این دو بخش سقف پرداختی برای تحویل واحدمسکونی با مبالغ ۷۰ و حتی پایین تر تا ۵۰ میلیون تومان است. اما در فاز سوم پروژه های مسکن مهر استان البرز، عدم همکاری متقاضیان موجب تاخیر در تکمیل آن شد و در حالیکه تکمیل این پروژه به حدود ۱۷ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، در مجموع حساب های متقاضیان این پروژه تنها سه میلیارد تومان با واریزی‌های ۵ تا ۶ میلیون تومان در ابتدای ثبت نام در طرح مسکن مهر است. حتی در فواصل مختلف ابلاغ برای پرداخت به متقاضیان صورت گرفته اما همکاری لازم را نداشته اند.

وی مدعی است که دولت در سال های اخیر تمام تلاش خود را برای تکمیل پروژه‌های مسکن مهر به کار بسته و کسری بودجه را جبران کرده است و اداره کل مسکن و شهرسازی برای تکمیل این پروژه مبلغی را به عنوان تنخواه از وزارتخانه مربوطه دریافت کرده و کار را پیش برده است تا امید و اطمینان مردم را برای همراهی در تکمیل پروژه‌ها دوباره بازگرداند.

۱۸۶ میلیون تومان بدهید؛ مسکن مهر ببرید


معاون مسکن و شهرسازی البرز سقف پرداختی برای متقاضیان مسکن مهر در فاز سوم را حدود ۱۸۶ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: برای کاهش مبلغ نهایی توسط متقاضیان دو راهکار پیش بینی شده است به طوریکه مبالغ پرداختی در گذشته را به میزان پیشرفت فیزیکی ایجاد شده به روزرسانی کنیم. به عنوان مثال اگر مبلغ اولیه در پیشرفت ۶۰ درصد از پروژه نقش داشته، مابه التفاوت آن برای ۴۰ درصد باقیمانده دریافت می شود. در روش دوم مبالغی که مسکن و شهرسازی به نمایندگی از سوی دولت هزینه کرده از آورده متقاضیان کسر شود تا سقف پرداختی نهایی به حداقل برسد. دریافت شده از میزان آورده متقاضیان کسر کنیم که سقف نهایی کاهش پیدا خواهد کرد و در هر دو صورت آورده متقاضیان و مبلغی که در حسابشان ذخیره بوده محاسبه می‌شود.

تورم در مجموع قیمت مسکن مهر لحاظ نمی‌شود

وی با بیان اینکه مجموع اقدامات انجام شده در پروژه مسکن مهر استان البرز بر مبنای دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت مسکن و شهرسازی است؛ یادآور شد: اگرچه تورم قابل توجه و افزایش شدید قیمت‌ها به ویژه در بخش مصالح، موجب شده تکمیل باقیمانده پروژه با افزایش قیمت روبرو شود، اما به هیچ وجه افزایش قیمت‌ها در میزان پیشرفت فیزیکی گذشته محاسبه نشده و فقط در بخش باقیمانده محاسبه می‌شود و دولت تلاش کرده بیشترین همکاری را با متقاضیان این پروژه‌ها داشته باشد.

مبلغ نهایی واحدهای مسکن مهر امکان تقسیط ندارد

صفایی فر در پاسخ به این سوال که آیا امکان تقسیط مبلغ نهایی واحدهای مسکن مهر برای متقاضیان وجود دارد یا خیر، گفت: تسهیلات مسکن مهر با ردیف اعتباری از بیت المال و بانک مرکزی تامین شده و از طریق بانک مسکن به عنوان بانک عامل اقدام و ردیف اعتباری بسته شده است. بنابراین امکان اقساطی کردن سقف نهایی وجود ندارد و بر اساس روند سامانه مسکن مهر در صورت عدم تسویه نهایی، قراردادی صادر نمی‌شود تا بتوان برای امضا و تحویل به متقاضی ارائه داد. بنابر این از مردادماه گذشته از متقاضیان درخواست کردیم برای پرداخت نهایی و تحویل واحدها آمادگی داشته باشند.

تا آبانماه فرصت دارید مبلغ نهایی مسکن مهر را تسویه کنید

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی‌ها از ماه آینده تحویل واحدها به متقاضیان آغاز می‌شود و با توجه به دستور وزیر برای تسریع در تکمیل واحدهای مسکن مهر، در نهایت متقاضیان تا پایان آبانماه فرصت دارند سقف پرداختی را تکمیل و واحدهای مسکونی خود را تحویل بگیرند.

معاون مسکن راه و شهرسازی البرز گفت: پروژه‌های مسکن مهر استان البرز به جز شهرجدید هشتگرد که مشکلات خاص خود را دارد، در مسکن‌های مهر ماهدشت و ابریشم تقریبا همه آماده است و پروژه‌های باقیمانده نیز ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در فاز سوم در صورت برقراری انشعابات و نصب آسانسور پروژه‌ها آماده تحویل است که درصورت همکاری متقاضیان به سرعت انجام می‌شود.

اگرچه دولت جدید برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد عزم خود را جزم کرده اما باید به این نکته توجه داشت حتی اگر سقف نهایی پرداختی در حداقل میزان خود و ۵۰ میلیون تومان باشد، کارگری با دریافتی ماهیانه چهار تا پنج میلیون تومان و گرانی سرسام آور که کفاف خرج خانه راهم نمی‌دهد، چگونه در مدت چهار ماه می‌خواهد ۵۰ میلیون تومان فراهم کند؟! حتی اگر در سال‌های گذشته متقاضیان در پرداخت اقساط خود اهمال کرده باشند، بی توجهی هشت ساله دولت تدبیرو امید به پروژه های مسکن مهر را نباید نادیده گرفت که مردم را از خانه دار شدن که هیچ از دریافت پول اولیه خودشان هم ناامید کرد.

امیدواریم دولت جدید برای این امر تدبیری بی‌اندیشد و وضعیت معیشتی اقشار کم درآمد برای تامین مبلغ باقیمانده از مسکن مهر را در نظر بگیرد.

فارس

برچسب ها:

مسکن مهر ،البرز 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman