کاهش چشمگیر معاملات زمین در پاییز 99
کاهش چشمگیر معاملات زمین در پاییز 99

1400/05/02

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد معاملات در پاییز ۹۹ نسبت به تابستان ۹۹ با کاهش ۵۳.۳ درصدی روبرو بوده است و از طرفی معاملات نسبت به تابستان ۹۸ رشد ۵۳.۶ درصدی داشته است.

به گزارش اخبار ساختمان، بنابر اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در کل کشور ٨٨٦٥٨ هزار ریال با میانگین مساحت ٣٥٠ مترمربع بوده است، که نسبت به فصل قبل، ٢٠,٩ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١١٨.٤ درصد افزایش داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تعداد معاملات در پاییز ۹۹ نسبت به تابستان ۹۹ با کاهش ۵۳.۳ درصدی روبرو بوده است و از طرفی معاملات نسبت به تابستان ۹۸ رشد ۵۳.۶ درصدی پیدا کرده است.

در جدول زیر می‌توان حداقل، حداکثر و متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی کشور را مشاهده کرد.

همچنین درصد تغییرات متوسط قیمت و متوسط مساحت آن در پاییز ۱۳۹۹ قابل مشاهده است.

 متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کل کشور ٨٩٤٩٦ هزار ریال با میانگین مساحت ١٠٨ مترمربع و متوسط عمر بنای ١٢ سال بوده است، که نسبت به فصل قبل، ٢٤,٨ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١١٣.٨ درصد افزایش داشته است.

در جدول زیر حداقل، حداکثر و متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی کشور مشخص شده است.

همچنین درصد تغییرات آن، متوسط مساحت و متوسط عمر بنا‌های خرید و فروش شده در پاییز ۹۹ نیز در جدول زیر آمده است.

 بنابر آمار متوسط مبلغ اجاره هر ماه به همراه سه درصد ودیعه‌ی پرداختی برای اجاره‌ی یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های ملکی در سطح کشو ۲۰۸۶۴۹ ریال با میانگین مساحت ۹۷ متر مربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال بوده است.
این رقم نسبت به فصل قبل ۷.۵ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۴.۸ درصد رشد داشته است.

در جدول زیر حداقل، حداکثر و متوسط مبلغ اجاره‌ی ماهانه به همراه سه درصد ودیعه‌ی پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی کشور و درصد تغییرات آن امده است.

متوسط مساحت و متوسط عمر بنا‌های استیجاری در پاییز ۹۹ در جدول زیر قابل مشاهده است.

 گفتنی است بنگاه‌های معاملات ملکی کشور باید تمام مشخصات معاملات خرید و فروشی که سند آن‌ها از طریق دفتر ثبت اسناد انتقال پیدا می‌کند را در سامانه‎ی اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند.

افکارنیوز

akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman