بازار سیمان دچار تلاطم شده است؛
توزیع سیمان به دست دلالان افتاده است
توزیع سیمان به دست دلالان افتاده است

1400/04/28

بازار سیمان در حالی دچار تلاطم شده است که ما در این صنعت خودکفا هستیم و حتی مازاد تولید هم داریم.
به گزارش اخبار ساختمان، سیمان در باتلاق ابهامات تولید و عرضه افتاد و کمیاب شد. چند روزی است اگر سیمان هم باشد در دست دلالان با نرخ‌های سرسام آور است. توزیع نشدن سیمان این روزها مشکلات زیادی را در صنعت ساختمان، طرح‌های عمرانی و واحدهای تولیدی بتن به وجود آورده است.

صنعت سیمان کاملا خودکفاست و مازاد تولید هم داریم. اما به نظر می‌رسد باز هم پای دلالان خاص در میان است. کارگروه تنظیم بازار، توزیع سیمان را با اولویت‌های مشخص مصوب کرده اما گفته می‌شود این مصوبه کاملا اجرایی نشده است.

کارخانه‌های سیمان در حالی قطعی‌های برق اخیر را عامل مشکلات در تولید و توزیع می‌دانند که کمبود سیمان از اواخر بهار سال گذشته آغاز شده و چند برابر شدن قیمت این محصول به ویژه در یک روز کاری بازار بورس به ابهامات افزوده و حالا این سوال مطرح است که سازمان حمایت از مصرف کننده کجاست؟

سناریوی گرانی قبلا نوشته شده بود

دبیر کانون انجمن‌های صنعت احداث استان اصفهان با اشاره به کمبود سیمان، اظهار داشت: از سال گذشته سناریویی برای افزایش قیمت سیمان در نظر گرفته شد.

سجاد سبحانی افزود: یکی از واحدهای بزرگ تولید سیمان در اصفهان حدود 700 هزار تن کیلینکر در انبار خود موجود دارند که از آسیاب کردن و تحویل به بازار خودداری می‌کنند.

وی با بیان علت اقدام نکردن نهادهای نظارتی در این موضوع، گفت: حمایت دولت از کارخانه‌های سیمان یکی از این علت‌هاست و کارخانه سیمان به واسطه استفاده از برق و گاز دولتی سیمان را تولید می‌کنند.

دبیر کانون انجمن‌های صنعت احداث استان اصفهان ادامه داد: به منظور حمایت از تولید کلان و خرد سیمان از ورود سیمان به بازار بورس جلوگیری شود و نهادهای نظارتی به این قضیه ورود پیدا کنند.

وی خاطرنشان کرد: اکثر تولید کنندگان بتون و انبوه سازان شخصیتی حقیقی هستند و ورودشان به بورس کالا مستلزم طی شدن مراحل اداری است که زمانبر است بنابراین این سیاست‌ جدید مسئولان برای مدیریت بازار سیمان دقیقا نتیجه معکوس داده و مشکلاتی را به بازاری که هم اکنون هم ملتهب بوده تحمیل کرده است.

تسنیم
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman