مدیرکل استاندارد البرز خبر داد:
صدور 691 تاییدیه آسانسور در استان البرز
صدور 691 تاییدیه آسانسور در استان البرز

1400/04/28

مدیرکل استاندارد البرز گفت: از ابتدای سال تا کنون ۶۹۱ تاییدیه آسانسور در استان صادر شده است.
به گزارش اخبار ساختمان، فتانه شکرالهی با تأکید بر اینکه مدیران دستگاه‌های اجرایی، مالکان و مدیران مجتمع‌های مسکونی و تجاری، به طور قانونی موظف به ایمن سازی و استاندارد سازی آسانسورهای مجموعه‌های خود هستند، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۹۰۶ ثبت نام در سامانه مدیریت بازرسی آسانسور انجام و همچنین ۶۹۱ گواهینامه ایمنی عملکرد آسانسور در استان صادر شده است.

دبیر شورای استاندارد استان گفت: تمام آسانسورهای منصوبه از سال ۸۲ مشمول مقررات استاندارد اجباری بوده و صدور پایان کار ساختمان‌ها در شهرداری منوط به دریافت گواهینامه ایمنی آسانسور است.

شکرالهی تصریح کرد: متقاضیان جهت درخواست بازرسی فنی از آسانسور نصب شده تنها باید از طریق ثبت نام در سامانه ملی مدیریت بازرسی آسانسور به نشانی lift.isiri.gov.ir اقدام کنند و صدور هرنوع گواهینامه خارج از روال الکترونیکی سازمان مورد تایید نیست.

وی متذکر شد: مالکان، کارفرمایان و فعالان صنعت ساختمان پیش از عقد قرارداد تأمین و نصب آسانسور، از دارا بودن مجوز رسمی و قانونی فعالیت شرکت‌های عرضه کننده آسانسور اطمینان حاصل کنند.

شکرالهی با بیان اینکه مطابق قانون کسانی که به تولید کالاها و ارائه خدمات مشمول مقررات استاندارد اجباری، بدون دریافت پروانه کاربرد علامت استاندارد ایران و یا تأییدیه آن، اقدام کنند به حبس تعزیری درجه شش یا جزای نقدی درجه سه و یا هر دو مجازات محکوم می شوند، خاطرنشان کرد: اگر حادثه ای همراه با ایجاد جرح برای مسافران آسانسور به وقوع بپیوندد، کلیه مسئولیت‌های حقوقی و کیفری آن بر عهده مدیر یا مالک ساختمان است.

مدیرکل استاندارد البرز اظهارداشت: گواهینامه‌های ایمنی عملکرد آسانسور دارای اعتبار یک‌ساله بوده و پس از آن جهت تمدید گواهینامه استاندارد نیاز به بازرسی مجدد توسط شرکت های بازرسی تایید صلاحیت شده و همچنین اخذ قراردادهای سرویس‌ و نگهداری ماهیانه از شرکت های دارای مجوز از سازمان صمت می باشد.

شکرالهی تصریح کرد: مالکان و مدیران ساختمان‌های دارای آسانسور باید آسانسورهای در حال بهره‌برداری را مرتبا تحت سرویس و نگهداری مستمر قرار داده و به منظور ثبت درخواست بازرسی ادواری و دریافت گواهینامه بازرسی به سامانه مدیریت بازرسی آسانسور(به نشانی ذکر شده) مراجعه کنند.

شکرالهی گفت: سامانه پیامکی به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ جهت تایید اصالت گواهینامه آسانسور بوده و شهروندان می توانند با ارسال پیامک حاوی شناسه ۱۰ رقمی ملی آسانسور که نصب آن داخل کابین آسانسور اجباری است، اطلاعات مربوطه مبنی بر اعتبار و تاریخ گواهینامه آسانسور و یا عدم اعتبار آن را از سامانه دریافت کنند.

akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman