مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان سازه‌های تهران:
مسکن باید از کالای سرمایه‌ای خارج شود
مسکن باید از کالای سرمایه‌ای خارج شود

1400/03/25

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان سازه‌های تهران گفت: مسکن باید به هر ترفندی از کالای سرمایه‌ای خارج شود و برای نوسازی بافت‌ فرسوده باید از سازندگان صاحب صلاحیت استفاده شود.
به گزارش اخبار ساختمان، امروز میزگردی با عنوان بررسی شعار‌های انتخاباتی نامزد‌های ریاست‌جمهوری در حوزه مسکن با حضور فعالان صنعت ساختمان بررسی شد.

در این میزگرد امین بیدی مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان سازه‌های تهران با بیان این‌که متأسفانه بخش مسکن دچار روزمرگی شده‌ است گفت: وضعیت ساختار‌های دولتی و حکومتی به گونه‌ای است که زمانی‌که رییس یک بخشی عوض می‌شود، هفتاد درصد از کارکنان آن سازمان هم تغییر می‌کند و این عوامل نشان می‌دهد که ما در بخش اقتصاد و به‌ویژه بخش مسکن دچار روزمرگی شده‌ایم.

او ادامه داد: اما باید اعلام کنیم که برخی از وعده‌ها و شعار‌هایی که در این حوزه داده می‌شود نباید در حد رویا باقی بماند. ما در دنیای واقعی زندگی می‌کنیم و در هیچ‌جای دنیا و خاورمیانه به شکل بالقوه این اقدامات انجام نمی‌شود و باید آن‌ها را بالفعل کنیم.

بیدی با بیان این‌که ۱۵۰ سال پیش در شهرک اکباتان واحد‌های مسکونی مستحکمی در قالب انبوه‌سازی ساخته شد، اما ساخته شد این واحد‌ها باعث صرفه‌جویی در بسیاری از بخش‌ها و همچنین رونق بازار مسکن و ساخت وساز در آن دوره شد، بنابراین در این دوره هم ما باید از این تجربه در حوزه مسکن استفاده کنیم تا این بازار را به سمت افزایش تولید هدایت کنیم.

او با بیان اینکه در تهران حجم عظیمی از بافت‌ فرسوده وجود دارد گفت: با بهسازی و نوسازی این واحد‌ها شاهد بهبود و نوسازی بخش عمده‌ای از پروژه‌های مسکونی خواهیم بود.

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان سازه‌های تهران یادآور شد: در شهر تهران پروژه‌ای که در حوزه منطقه نواب صورت‌گرفته است نمونه بارزی از نوسازی واحد‌های مسکونی بود.

او با اشاره به این‌که اطلاعاتی که در سامانه املاک و اسکان در خصوص بخش مسکن منتشر خواهد شد درست نیست گفت: به طور مثال از چه طریقی مشخص می شود ما پنج میلیون واحد مسکونی داریم که سه میلیون از آن‌ها مازاد و خالی است این آمار چگونه محاسبه شده که وضعیت بازار مسکن هم اکنون این چنین است.

او افزود: مسکن باید به هر ترفندی از کالای سرمایه‌ای خارج شود و برای نوسازی بافت‌ فرسوده باید از سازندگان صاحب صلاحیت استفاده شود.

بیدی با اشاره به این‌که متأسفانه یک سونامی قیمت‌ها در بازار مسکن ایجاد شده‌ است گفت: تا زمانی که برای بخش مسکن آدرس‌های غلط داده شود نمی‌شود این بازار را به سمت رونق هدایت کرد.

او با اشاره به این‌که اداره کشور با شکل مدیریت بخشی به نتیجه نمی‌رسد گفت: مسکن مهر اتفاق مبارکی بود که اگر کار آن به لجبازی نمی‌رسید ما تاکنون شاهد بهبود وضعیت بازار مسکن بودیم.

مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان سازه‌های تهران تصریح کرد: زمانی‌که زلزله‌ی چند ریشتری در کرمانشاه رخ داد، بسیاری از افراد از این‌موضوع ناراحت شدند، اما من خوشحال شدم چراکه اسکلت این واحد‌ها نریخت و هیچ کس آسیب ندید.

او با بیان این‌که باید به بخش خصوصی اطمینان کرد گفت: حاکمیت باید تعیین و کارایی خاصی داشته باشد و باید در این زمینه اقدامات مؤثری صورت گیرد.

باشگاه خبرنگاران
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman