عضو سابق شورای عالی مسکن مطرح کرد:
توزیع مسکن در کشور ناعادلانه است
توزیع مسکن در کشور ناعادلانه است

1400/03/20

عضو سابق شورای عالی مسکن کشور به توزیع ناعادلانه مسکن اشاره کرد و گفت: وجود حدود سه میلیون واحد مسکونی خالی، مصداق بارز احتکار است.
به گزارش اخبار ساختمان، دکتر افشین پروین پور در دومین نشست تخصصی «اقتصادنا و انتخابات» با موضوع «تأمین مسکن؛ رؤیای محقق شده در دولت جوان انقلابی» که به همت هیئت اندیشه ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان و پژوهشکده مطالعات اسلامی و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به اینکه افراد حقیقی یا مجموعه‌های حقوقی صاحب چندهزار مسکن سوداگرند و نمی‌گذارند بازار مسکن به تعادل برسد، بیان کرد: کار دولت تصدیگری نیست، بلکه باید با کمک سایر بخش‌ها و نهاد‌های قانونی با استفاده از ابزار‌های حاکمیتی، شرایط خانه دار شدن افراد را فراهم کند. اگر دولت بخواهد طبق قانون اساسی، مسکن متناسب با نیاز را تامین کند، در وهله اول باید بتواند وضع مسکن را رصد کند که به سامانه‌ای اطلاعاتی در این بخش نیاز دارد، ولی تاکنون این سامانه ایجاد نشده است.


وی افزود: طبق آمار، ۷۰ درصد تقاضا‌ها در بخش مسکن، سرمایه‌ای و ۳۰ درصد مصرفی است که این آمار در ابتدای انقلاب ۲۰ به ۸۰ درصد بود. با این اتفاق، حباب قیمت آن قدر بزرگ می‌شود که مسکن از دسترس خیلی‌ها خارج می‌شود، تاجایی که امروز مردم در آرزوی اجاره یک واحد مسکونی به سر می‌برند.

شهرآرا نیوز
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman