عدم توجه برخی بنگاه ها به مصوبه ستاد ملی کرونا؛
کارشکنی برخی بنگاه‌ها در بازار اجاره مسکن
کارشکنی برخی بنگاه‌ها در بازار اجاره مسکن

1400/03/18

در حالی وزیر راه از مصوبه ستاد ملی کرونا برای تمدید یکساله قراردادهای اجاره مسکن خبر داده که برخی بنگاه‌های املاک اقدام به کارشکنی در بازار اجاره می‌کنند.
به گزارش اخبار ساختمان، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اخیرا از مصوبه ستاد ملی کرونا برای تمدید یکساله قراردادهای اجاره با افزایش نرخ‌های اعلام شده خبر داد. وی درباره تمدید قراردادهای اجاره مسکن با توجه به تداوم شرایط کرونا تاکید کرد: مصوبه تمدید یکساله قراردادهای اجاره مسکن در ستاد ملی کرونا تصویب شد.

وی با بیان این که وزارت راه و شهرسازی تغییراتی در خصوص شرایط تمدید قراردادهای اجاره مسکن در نظر دارد، تصریح کرد: این تغییرات در کمیته اقتصادی کرونا مصوب شده و در ستاد هم طرح می شود و نتیجه آن را به زودی اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان این که در جلسه آتی ستاد ملی کرونا مصوبه جدید تمدید قراردادهای اجاره مسکن تصویب خواهد شد، افزود: تصمیمات جدید ستاد ملی کرونا پس از تصویب برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا شورای حل اختلاف به هیچ عنوان حق صدور حکم تخلیه برای مستاجر ندارد. نماینده شورای حل اختلاف در کمیته های اقتصادی ستاد ملی کرونا حضور داشت و در جریان صدور حکم تخلیه برای مستاجران قرار گرفته اند.

اسلامی تاکید کرد: هیچ مالکی بدون شروط اعلام شده که بر اساس آن می‌توان حکم تخلیه گرفت، نمی‌تواند برای صدور حکم تخلیه اقدام کند، ضمن اینکه مستاجران مکلف هستند که حقوق مالک را رعایت کنند.

این در حالی است که برخی بنگاه‌های املاک در سطح شهر تهران اقدام به کارشکنی در مصوبه ستاد ملی کرونا می‌کنند. مخاطبان در تماس تلفنی با اشاره به مصوبه ستاد ملی کرونا برای تمدید قراردادهای اجاره مسکن می‌گویند برخی بنگاه‌های املاک در این مصوبه کارشکنی می‌کنند به این ترتیب که مانع از تمدید قراردادهای اجاره با افزایش 25 درصدی می‌شوند. آنها به موجران می‌گویند همه چیز چند برابر شده چرا شما می‌خواهید به مصوبه دولت عمل کنید. کار را به ما بسپارید با بالاترین قیمت واحد مسکونی را اجاره می دهیم!

پیگیری‌ها حاکی از آن است که در برخی مناطق پایتخت بنگاه‌های املاک با تحت فشار قرار دادن مستأجران و اعلام ناکارآمدی مصوبه ستاد ملی کرونا به‌دنبال اجاره دادن مسکن با قیمت‌های بسیار بالا هستند. در این بین مشخص نیست اتحادیه مشاوران املاک به خصوص در ایام جابجایی بازار اجاره نظارتی برای بنگاه‌های املاک دارد یا خیر؟ به نظر می‌رسد این نظارت چندان محسوس نیست.

تسنیم
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman