مروری بر چالش های کمبود سیمان در قزوین
مروری بر چالش های کمبود سیمان در قزوین

1400/02/11

رشد چشمگیر قیمت و کمبود مقطعی سیمان در بازار، صنعت ساختمان را در استان قزوین با چالش‌های جدی مواجه کرده و موجب دغدغه مردم و فعالان این بخش شده است.
صنعت ساختمان قزوین در تب و تاب بازار سیمان
صنعت ساختمان قزوین در تب و تاب بازار سیمان

قزوین – ایرنا –

به گزارش ایرنا، استان قزوین با توجه به استقرار کارخانجات سیمان در اطراف آن نظیر سیمان خزر، سیمان هگمتان، سیمان ساوه، سیمان آبیک و سیمان خدابنده که بخش قابل توجهی از مواد اولیه مرغوب و مکمل خود اعم از سنگ آهک، سنگ گچ، سنگ آهن و پوزولان را از معادن این استان تامین می کنند، نباید مشکلی در تامین و عرضه این محصول استراتژیک داشته باشد.

تنها سیمان آبیک در ۵۵ کیلومتری قزوین با ظرفیت تولید روزانه ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن کلینکر (شیرمایه اصلی سیمان) معادل پنج میلیون تن انواع محصولات سیمان را در سال تولید می کند و در زمره بزرگترین کارخانجات سیمان کشور به شمار می آید.

این کارخانه که در سال های اخیر برای بهینه سازی و ارتقای فناوری خط یک و ۲ خود به منظور برآورده نمودن نیاز بازار و نیز افزایش توان تولید سیمان در منطقه و کشور و حتی صادرات این محصول اقدام کرده است، وقتی صحبت از کمبود سیمان می شود تعطیلی خطوط خود را مطرح می کند و در این میان مردم و بازار باید مستاصل و بدون هیچ چاره ای تا زمان حل مشکل منتظر بمانند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در این خصوص نظری دیگر دارد و معتقد است که موضوع کمبود سیمان هرساله به بهانه افزایش قیمت آن رخ می دهد و این، موضوعی تکراری است.

کمبود سیمان از سوی واحدهای تولیدی برای افزایش قیمت صورت می گیرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در این باره گفت: معمولا هر ساله در این مقطع زمانی، کارخانه های سیمان افزایش قیمت می دهند که به نوعی اوایل هر سال، مقداری از این محصول در بازار کم می شود و بعد بازار سیاه پیدا می کند و در نهایت کارخانه ها قیمت آن را افزایش می دهند.

علی فرخزاد گفت: این روند در سال اخیر تکرار شده و هر دفعه کم شدن سیمان با افزایش قیمت آن همراه بوده است.

این مسوول با اشاره به نقش کلیدی سیمان در اجرای طرح های عمرانی، افزود: سیمان یکی از مواد اصلی تعیین کننده و تاثیرگذار در اجرای پروژه های دستگاه های اجرایی، شخصی و مسکونی است و نقش زیادی را در کیفیت ساختمان و هم در سرعت و روند اجرای طرح ایفا می کند.

وی اضافه کرد: ما کارخانه های سیمان متعددی در گرداگرد و پیرامون استان از جمله سیمان آبیک، لوشان، زنجان و ساوه داریم ولی متاسفانه هیچکدام در داخل محدوده استان نیستند و مدیریت آنها با استانهای همجوار است.

فرخزاد گفت:برای رفع مشکل کمبود سیمان با معاونت معدنی وزات صنعت، معدن و تجارت پیگیری کرده ایم و اولویت تامین سیمان را برای اجرای پروژه های دستگاه ها دولتی قرار داده ایم.

وی در خصوص نوسان نرخ سیمان، گفت: افزایش قیمت این محصول در قیمت تمام شده ساختمان به صورت زنجیره ای تاثیر خواهد داشت و همینطور باعث به تعویق افتادن تعهدات شرکت های ساخمانی و پیمانی می شود.

فرخزاد گفت: ما هماهنگی لازم را با وزات صمت داشته ایم تا بتوانیم از کارخانه سیمان اطراف استان سهمیه ای داشته باشیم و اولویت بندی تخصیص به طرح های دولتی را در استان انجام دهیم.

رییس سازمان نظام مهندسی استان قزوین ضمن تشکر از ورود خبرنگار ایرنا به این مساله، معتقد است می توان با یک سیاست گذاری کلان و واحد مشکل کمبود و نوسان قیمت سیمان را حل کرد.

ظرف یکسال قیمت سیمان ۲ تا سه برابر شده است

رییس سازمان نظام مهندسی استان قزوین نیز اظهار داشت: در پی گران شدن قیمت فولاد اکثر ساخت و سازها به سمت استفاده از بتون حرکت کردند که شاخص ترین مصالح مصرفی در ساختمان های بتونی سیمان است و از ابتدا تا انتهای پروژه عمدتا سیمان مصرف می شود.

سید کاظم مجابی افزود: از همین رو، متاسفانه ظرف یک سال قیمت سیمان ۲ تا سه برابر شد و بتن آماده از مترمکعب ۲۰۰ هزار تومان به بیش از ۵۰۰ هزار تومان رسید که عدد سنگینی است.

وی اضافه کرد: در یک مقطع زمانی هم سیمان در بازار وجود نداشت و هم عمده کارگاه های تولیدی این محصول تعطیل بودند و باید یک تمهیدی اندیشیده شود چون ما کارخانه های تولیدی زیادی در تولید سیمان در اطراف استان داریم.

این مسوول گفت: بخش دیگری از ماجرای کمبود سیمان به دلیل تورم بوده است که هربسته سیمان هفت هزار تومانی، ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان خرید و فروش می شود و این افزایش قیمت همچنان در کنار کمبود آن احساس می شود.

وی اضافه کرد: هم اینک پروژه اقدام ملی مسکن با تعهدات و شرایط خاص خود می خواهد در استان اجرا بشود درحالیکه دغدغه اصلی آن سیمان است.

مجابی با بیان اینکه نگرانی ما فقط بحث سیمان نیست و در سایر حوزه ها نیز این نگرانی وجود دارد، افزود: سال گذشته رشد چشمگیری در قیمت مصالح ساختمانی از جمله میلگرد و سنگ داشتیم که جزو دغدغه مردم به عنوان کارفرما است.

وی اضافه کرد:مردم واقعا از این اتفاقات در صنعت ساختمان و رشد چمشگیر قیمت مصالح ساختمانی نگران هستند چون در بسیاری از حوزه های دیگر تاثیرگذار است.

رییس سازمان نظام مهندسی استان قزوین گفت: قیمت تمام شده ساختمان زمانی نه چندان دور در شهر قزوین سه میلیون تومان در هر متر مربع بود ولی الان هفت و نیم و هشت میلیون تومان قیمت ساخت هر مترمربع برآورد می شود.

مجابی افزود: پیشنهاد ما این است که یک تصمیم و سیاستگذاری کلانی در این حوزه اتفاق بیفتد تا افزایش قیمت و موضوع کمبود سیمان را بتوان کنترل کرد.

وی کنترل و رفع مشکل سیمان را در رشد صنعت ساختمان بسیار موثر ارزیابی کرد و اضافه کرد: صنعت ساختمان جزو صنعت های کلان کشور بوده و در بخش سرمایه در گردش، ثروت ملی و اشتغالزایی بسیار موثر است و اگر با مشکل سیمان و در نهایت رکود مواجه شود مشاغل متعددی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

مجابی گفت: موضوع سیمان در صنعت ساختمان از این نظر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اگر رفع نشود عوامل انسانی و مهندسان را با مشکل اشتغال و شهروندان را با کمبود مسکن مواجه خواهد کرد.
رییس اتحادیه مصالح فروشان استان قزوین مشکل بازار سیمان را مساله افزایش قیمت می داند و می گوید واحدهای تولیدی این محصول با افزایش قیمت های تولید چاره ای جز افزایش قیمت ندارند.

بازار سیمان با افزایش قیمت ها آرام شد

رییس اتحادیه مصالح فروشان شهرستان قزوین نیز گفت: بازار سیمان با افزایش قیمتی که در دو مرحله در ۲۴ فروردین و ۳۱ فروردین ماه امسال از سوی کارخانه های تولیدی صورت گرفت آرام شد.

اکبر سیدی گفت: واحدهای تولیدی، قیمت سیمان را در هر تن ۱۴۰ هزار تومان افزایش دادند و پس از این افزایش قیمت، مشکل کمبود حل شد.

وی با اشاره به دلیل کمبود مقطعی سیمان در بازار، افزود: کارخانه ها اعلام می کردند که هزینه های تولید بالا رفته است و قیمت های مصوب این محصول دیگر توجیهی ندارد به همین دلیل، سیمان را تولید نمی کردند ولی با افزایش قیمت برای تولید، انگیزه پیدا کردند.

رییس اتحادیه مصالح فروشان استان قزوین با اشاره به دو دلیل دیگر که بازار سیمان از بحران خارج شد، اضافه کرد: فرا رسیدن ماه مبارک رمضان باعث شد، کارهای ساختمانی افت پیدا کند و دلیل دیگر به قدرت خرید مردم باز می گردد.

وی گفت: الان هرکیسه سیمان به نرخ دولتی ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان است و افزایش قیمت، فشاری بر مصرف کننده است و توان مالی او را کاهش می دهد و در نتیجه بازار روند آرامی را سپری می کند.

سیدی با بیان اینکه نمی توان یک طرفه به قاضی رفت و واحدهای تولیدی را محکوم کرد، گفت: وقتی هزینه های تولید بالا می رود و اول سال دستمزدهای کارگران افزایش می یابد؛ یک کارخانه ای تولیدی مانند مجتمع سیمان آبیک با سه هزار نیرو، هزینه هایش بالا می رود و چاره ای جز افزایش قیمت ندارد و این موضوع کاملا طبیعی است.

مدیرعامل شرکت تعاونی سیمان استان قزوین گفت: هم اینک تفاوت چندانی میان نرخ دولتی و آزاد سیمان وجود ندارد و اصلا تقاضایی برای این محصول به نرخ آزاد دریافت نمی شود در حالیکه تا قبل از این موضوع حدود پنج تا ۶ هزار تومان بین نرخ دولتی و آزاد سیمان اختلاف وجود داشت.

وی با اشاره به یک مشکل جدید در این حوزه که به زودی تاثیر خود را بر بازار سیمان می گذارد، گفت: مشکل جدید ما در حوزه حمل و نقل نیز در حال وقوع است چون با توجه به افزایش قیمت ها دیگر حمل و نقل سیمان به قیمت قبل برای رانندگان صرفه اقتصادی ندارد به همین دلیل برای حمل بار مردم اقدام نمی کنند.

سیدی گفت: رانندگان انتظار دارند هماهنگ با تورم موجود، افزایش دستمزد را بین ۴۰ تا ۵۰ درصد داشته باشند که در صورت محقق شدن، روی قیمت سیمان اثر می گذارد.

ایرنا

برچسب ها:

صنعت ساختمان ،قزوین ،سیمان 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman