نگرانی متقاضیان از وضعیت مسکن ملی در ایلام؛
عدم تعیین‌تکلیف پروژه مسکن ملی در ایلام
عدم تعیین‌تکلیف پروژه مسکن ملی در ایلام

1400/01/26

طرح ملی مسکن سال گذشته همزمان با سایر نقاط کشور در ایلام نیز آغاز شد اما پس از گذشت چند ماه از ثبت نام و واریز مبالغی از سوی متقاضیان، کماکان این پروژه تعیین تکلیف نشده که این امر نگرانی بسیاری از متقاضیان این طرح را در پی داشته است.
به گزارش اخبار ساختمان، وزارت راه و شهرسازی سال گذشته به منظور کمک به خانه‌دار شدن افراد فاقد مسکن و کم‌درآمد جامعه، اقدام به اجرای طرح ملی تامین مسکن کرد و در همین راستا شرایط ثبت‌نام را برای واجدین شرایط مهیا و متقاضیان پس از احراز هویت بر اساس شرایط خاص طی مراحل مختلف ثبت‌نام خود را تکمیل کردند.

اجرای این طرح در استان ایلام نیز سال گذشته همزمان با سایر نقاط کشور آغاز شد، اما پس از گذشت چند ماه از ثبت نام و واریز مبالغی از سوی متقاضیان، کماکان این پروژه تعیین تکلیف نشده و هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است که این امر نگرانی بسیاری از متقاضیان این طرح را در پی داشته است.

بالا بودن اجاره بها

یکی از متقاضیان ایلامی در این‌ باره گفت: تورم در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن و اجاره‌بها طی سال‌های اخیر مشکلات فراوانی را برای مستاجران در پی داشته است و امید است با اجرای طرح مسکن ملی شاهد کاهش این مشکلات و تعادل در بازار مسکن باشیم.

کریمی با بیان اینکه اجرای این طرح به کاهش قیمت مسکن و اجاره بها در استان کمک می‌کند اضافه کرد: این طرح نیازمند پیگیری بیشتر مسئولان است تا با افتتاح هرچه سریعتر،در جهت تحقق یکی از مطالبات اقشار کم‌درآمد و فاقد مسکن گام مهمی برداشته شود.

ضرورت توجه مسوولان

یکی دیگر از شهروندان ایلامی نیز در این باره گفت: اکثر متقاضیان طرح ملی مسکن جوانان و اقشار کم درامد هستند که پرداخت اجاره بها برای آنها در این شرایط اقتصادی بسیار مشکل است.

حمیدزاده با بیان اینکه هدف از اجرای این طرح خانه دار کردندهک های پایین جامعه است افزود: ضروری است مسوولان به این پروژه توجه کنند تا این طرح نیز مانند بسیاری از طرح‌های استان با مشکل اعتبار مواجه نشود.

طرح وزارت راه به‌عنوان ابزاری برای نظم بخشیدن به تولید مسکن تدوین شده و باید اجرای آن بتواند اجاره و قیمت مسکن را کاهش دهد تا با کاهش قیمت و تبدیل آن به کالای مصرفی و مورد نیاز مردم، بتوان رفاه را به خانوارها بازگرداند.

روند احداث واحدهای مسکن ملی تسریع می یابد

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام در این‌ باره گفت: در جلسه‌ای که با مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان ایلام برگزار شد، بر تسریع در روند احداث واحدهای طرح اقدام ملی مسکن تاکید شده است.

عبدالله بهادری ادامه داد: واگذاری زمین از طرف راه و شهرسازی جهت احداث واحدهای این طرح انجام‌شده و ساخت واحدها به کارگزاری‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و... واگذار شده است.

ساخت 10530 واحد مسکونی در استان ایلام

مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام در ادامه با اشاره به این‌که در استان ایلام ساخت 10530 واحد در طرح اقدام ملی مسکن در دستور کار قرار داده‌ شده گفت: با توجه به این‌که مرحله تأمین زمین مناسب جهت اجرای این طرح به طول انجامید، اکنون با تسریع در روند اجرای این طرح، مراحل تغییر کاربری، قطعه‌بندی، کسب پروانه کار و واگذاری زمین به پیمانکار نیز انجام‌گرفته است.

بهادری در پایان گفت: امیدواریم با تسریع در روند اجرای تکمیل این پروژه بزرگ در استان ایلام شاهد خانه‌دار شدن بسیاری از زوج‌ها و خانواده‌های بدون مسکن ایلامی باشیم.

بی شک اجرای پروژه‌هایی همچون طرح ملی مسکن جدا از اینکه منجر به خانه دار شدن مردم می‌شود، اشتغال و رونق اقتصادی را به دنبال دارد و ضروری است مسوولان استان علاوه بر تلاش جهت تسریع در روند اجرای این طرح با استفاده حداکثری از توان و ظرفیت بومی امکان اشتغال و رونق فعالیت‌های اقتصادی را در استان ایلام فراهم کنند.

تسنیم
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman