چه تعداد خانه خالی در کشور وجود دارد؟
چه تعداد خانه خالی در کشور وجود دارد؟

1400/01/25

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به شناسایی یک میلیون و ۳۰۰ واحد مسکونی خالی در کشور، گفت: ثبت نام در سامانه جامع املاک کشور برای مصلحت مردم و برای برنامه‌ریزی دقیق توسعه است.
به گزارش اخبار ساختمان، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه آغاز عملیات اجرایی ۱۸۰۰ واحد مسکونی در شهرستان اسلامشهر در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ثبت نام در سامانه جامع املاک کشور برای مصلحت مردم و برای برنامه‌ریزی دقیق با هدف توسعه کشور است.

وی با اشاره به اقدامات اقدامات تخریبی برای اجرای طرح ملی مسکن، گفت: در مقابل تهاجمی که ناآگاهانه و یا متأثر از هدایت ضدانقلاب و یا افرادی که با سوداگری و تلاطم و سفته‌بازی در بازار مسکن مشغول هستند و این همه در فضای مجازی تبلیغات کرده‌اند، الحمدلله مردم ورود خوبی داشته و استقبال کردند.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه در جهت تحمل سامانه، بر اساس آخرین شماره کد ملی افراد ورود انجام می‌شود، بیان کرد: اجرای قانون طرح ملی مسکن و ثبت نام در سامانه برای مصلحت مردم است و امتیازی برای دولت ندارد، این همه مدت که مردم شاکی بودند از سفته بازی و سوداگری بازار مسکن و اینکه یک عده التهاب آفرین در این بازار هستند و باید دولت و مجلس کاری می‌کردند که جریان پولی که التهاب در بازار مسکن ایجاد می‌کند، را قطع و این بازار را کنترل کند، باید این وضعیت از سر مردم و کشور رخت بر بندد.

اسلامی با اشاره به اینکه منافع مردم در اجرای طرح ملی مسکن نهفته است، عنوان کرد: باید از یک جایی شروع می‌کردیم، با اجرای طرح ملی مسکن منافع کسانی که در این بخش سرمایه گذاری می‌کنند اصلاً به مخاطره نمی‌افتد و مهم این است که با ایجاد فرصت برای سرمایه گذاری و اتخاذ و اجرای سیاست‌های گوناگون از یک سو و از طرف دیگر خارج کردن پول‌هایی که برای سوداگری است و مسکن را به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل کرده‌اند، به آن اهتمام ویژه ای داریم تا بتوانیم بازار مسکن را آرام کنیم.

وی ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای مسکن در کشور را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اجرای قانون طرح ملی مسکن برشمرد و ادامه داد: در حال حاضر یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در کشور را شناسایی کرده‌ایم، که آمار آن در اختیار سازمان امور مالیاتی است که اگر مالکان آن‌ها در سامانه ثبت نام کنند و یا ثبت‌نام نکنند، تأثیری نخواهد داشت این ثبت نام قانونی و در همه دنیا است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مزایا و فواید اجرای قانون جدید طرح ملی مسکن، افزود: ثبت املاک به هویت، وضعیت، مالکیت و برنامه ریزی دقیق برای توسعه کشور کمک می‌کند، ما اگر کورکورانه و بدون شناسایی نیازهای واقعی جامعه برنامه‌ریزی کنیم، اتلاف زمان و منافع را به دنبال خواهد داشت.

اسلامی با بیان اینکه در طرح جامع ملی با منشاء آمار ذهنی نمی‌شود برنامه‌ریزی کرد، عنوان کرد: دورانی که بر اساس مفروضات ذهنی برنامه‌ریزی کنیم گذشته است، باید مفروضات واقعی و بر اساس آمار باشد تا کی باید بگویم ۲۵ میلیون و اندی خانوار داریم و بیش از ۲۶ میلیون مسکن، باید وضعیت مسکن در کشور تعیین تکلیف بر اساس نیاز واقعی خانوارها باشد.

وی با اشاره به اینکه نیاز واقعی مسکن را با برنامه ریزی دقیق و در موقعیت شهرهایی که متقاضی دارند را با هم تنظیم می‌کنیم، خاطرنشان کرد: ما امروز نیاز به اطلاعات آمار دقیق داریم که این آمار هم برای امنیت و رفاه جامعه است و هم کمک می‌کند به اینکه پول هایی که در قالب پولشویی وارد حوزه مسکن می‌شود و در این بازار التهابی ایجاد می‌کند از این حوزه خارج شود.

فارس
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman