رکود در معامله آپارتمان‌های نوساز در تهران
رکود در معامله آپارتمان‌های نوساز در تهران

1399/11/01

بخش قابل توجهی از متقاضیان خرید مسکن به واسطه کاهش نسبی نرخ مسکن طی ماه گذشته فعلا به امید تداوم کاهش نرخ در این بازار دست نگه داشتند.
به گزارش اخبار ساختمان، گرچه تقاضاهای بازار مسکن در شهر تهران به سمت خرید و فروش آپارتمان‌های میان‌سال گرایش پیدا کرده است اما فضای کلی حاکم بر بازار مسکن حکایت از آن دارد که خریداران مسکن فعلا دست نگه داشته‌اند.

بررسی‌ها و تحقیقات میدانی از مناطق مختلف بازار مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد بازار املاک میان‌سال نسبت به املاک نوساز داغ‌تر است. یکی از مهم‌ترین عوامل آن به گفته مشاوران بنگاه‌های معاملات ملکی جهش نرخ مسکن طی چند سال گذشته است که قدرت خرید خانوار را کاهش داده است.

در این بین بسیاری از مشاوران املاک بر این باورند از زمان رشد افسارگیسخته نرخ مسکن در حدود سه سال گذشته بسیاری از متقاضیان خرید واحدهای نوساز به واسطه این افزایش نرخ تغییر نظر دادند و به دلیل اینکه بودجه آنها دیگر نمی‌تواند خرید ملک نوساز را پوشش دهد، در جهت خرید واحدهای میان‌سال تغییر نظر دادند.

خرید و فروش ملک در مناطق 4 و 5

به گفته برخی از مشاوران املاک در مناطق پرتقاضا و پرمعامله مانند مناطق ۴ و ۵، هر چند درحال‌حاضر به طور کلی بازار مسکن در رکود به سر می‌برد اما در همین بازار هم تقاضا برای واحدهای نوساز به ندرت وجود دارد و بخش قابل توجهی از تقاضا برای واحدهای مسکونی میان‌سال است.

مناطق ۴ و ۵ به صورت سنتی پرمعامله‌ترین مناطق شهری تهران هستند به طوریکه حتی بر اساس جدیدترین آمار رسمی از بانک مرکزی نشان می‌دهد این دو منطقه به ترتیب با ثبت ۲۰۲ و ۳۲۴ معامله بیشترین خرید و فروش را طبق معمول در آذرماه نسبت به سایر مناطق بیست و دوگانه پایتخت به خود اختصاص داده‌اند.

در همین زمینه تحقیقات میدانی نیز حاکی از آن است که بخش قابل توجهی از متقاضیان خرید مسکن به واسطه کاهش نسبی نرخ مسکن طی ماه گذشته فعلا به امید تداوم کاهش نرخ در این بازار دست نگه داشتند.

در عین حال به اعتقاد برخی کارشناسان، بازار مسکن وارد یک دوره تثبیت قیمت‌ها شده که در سال آینده این شرایط ادامه خواهد داشت.

رکنا

برچسب ها:

بازار مسکن ،تهران 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman