آغاز پایش اطلاعات متقاضیان مسکن ملی
آغاز پایش اطلاعات متقاضیان مسکن ملی

1399/10/27

همزمان با آغاز پایش اطلاعات متقاضیان مرحله سوم مسکن ملی، این افراد می‌توانند وضعیت همه مراحل کار خود را از طریق بخش «مشاهده و پیگیری درخواست» در سامانه طرح اقدام ملی به آدرس tem.mrud.ir پیگیری کنند.
به گزارش اخبار ساختمان، بررسی عدم دریافت زمین، مسکن و تسهیلات یارانه‌ای توسط متقاضی از طریق سامانه فرم «ج» وزارت راه و شهرسازی انجام می‌شود و بررسی سابقه مالکیت از طریق سیستم ثبت اسناد و سامانه تسهیلات شبکه بانکی بررسی خواهد شد.

بر اساس تاکید وزارت راه و شهرسازی، ثبت‌نام در سامانه طرح اقدام ملی مسکن به معنای تایید شرایط متقاضیان و تعهد ارائه واحد مسکونی به آنان نیست و با توجه به محدودیت تامین اراضی پس از پالایش و احراز شرایط، متقاضیان نهایی به میزان ظرفیت احصا شده از بین متقاضیان تاییدشده انتخاب خواهند شد.

هر زمان که واجد شرایط نبودن متقاضی برای دستگاه‌ و نهاد متولی اجرای طرح محرز شود، متقاضی از طرح جاری حذف شده و حق هیچ‌گونه اعتراضی نخواهد داشت.

در همه تفاهم‌نامه‌های منعقده بین وزارت راه و شهرسازی با دیگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها، ثبت‌نام و واجد شرایط بودن متقاضیان به منزله تعهد ارائه واحد مسکونی از سوی وزارت راه و شهرسازی نیست و این امر منوط به انجام تعهدات طرفین در تفاهم‌نامه است.

ثبت نام ۱۴۰ هزار نفر در طرح مسکن ملی

«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی روز گذشته اعلام کرد: پیشرفت طرح اقدام ملی مسکن به خود مردم مرتبط است که با پرداخت هرچه سریع‌تر حق‌السهم خودشان و تامین آن به پیشرفت کار کمک کنند.

به گفته اسلامی، اکنون زمین برای ساختت مسکن ملی در بیشتر شهرهای کشور تامین شده است و مردم هرچه زودتر واریزی داشته باشند تا کار سریع‌تر به پایان برسد.

بر اساس جدیترین آمار اعلامی از سوی وزیر راه و شهرسازی، با ثبت‌نام مرحله سوم در سراسر کشور تاکنون نزدیک به ۱۴۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده‌اند و شهری نیست که ثبت‌نام مسکن ملی فراخوان نداده باشد.

تلاش دولت این بود که متقاضیان واقعی در این طرح ثبت‌نام کنند و بر اساس آمار اعلام شده، کل متقاضیان واجد شرایط کشور از ۵۰۰ هزار نفر تجاوز نکرده که یک پیام واضح و روشن است که برآورد دولت از میزان نیاز به مسکن درست بوده است.

در این طرح برای دهک‌های سه تا پنج وجهی برای زمین محاسبه نشده است و حدود ۴۰ درصد قیمت برآورد شده از وام مسکن در نظر گرفته شده و ۶۰ درصد مبلغ را باید خودشان تامین کنند.

اکنون موضوع افزایش مبلغ وام مسکن ملی از ۱۰۰ میلیون به ۱۵۰ میلیون در شورای پول و اعتبار مطرح شده است تا مصوب شود.

ثبت‌نام مرحله سوم مسکن ملی در تعدادی از شهرهای واقع در ۲۲ استان کشور (ایلام، بوشهر، تهران، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، گیلان، قزوین، آذربایجان غربی، مازندران، مرکزی، سمنان، خوزستان، فارس، همدان، خراسان رضوی، اردبیل، اصفهان، خراسان جنوبی و هرمزگان) ساعت ۲۴ روز پنجشنبه پایان یافت و از امروز پالایش متقاضیان آغاز می‌شود.

ایرنا
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman