خانه دار شدن در کیش یک رویا شده است
خانه دار شدن در کیش یک رویا شده است

1399/08/29

روند افزایشی و بی حساب و کتاب قیمت مسکن درسال‌های اخیر در کیش، خانه دار شدن را به یک رویا در جزیره تبدیل کرده است.
به گزارش اخبار ساختمان، هادی پورحسین کارشناس سرمایه گذاری و املاک در خصوص رشد قیمت مسکن و اجاره بها در کیش گفت: در بخش مسکن درکیش در دوسال اخیر افزایش‌های چندصد درصد اتفاق افتاده است.

وی افزود: کسی که برای اولین بار ملک خود را می‌خواهد عرضه کند به وب سایت‌های آگهی دهنده مراجعه می‌کند و ملک خود را آنجا عرضه می‌کند.

پورحسین گفت: بیشتر کارشناسان املاک با سرکشی به این وب سایت‌ها قیمت‌ها را رصد می‌کنند.

بهروش کارشناس حقوقی واملاک نیز گفت: ما در واقع مشاور ملک نیستیم، بلکه مشاور خانواده شدیم. خانواده‌هایی را مشاهده کرده ایم که اثاثیه منزلشان بر روی ماشین شش چرخ مانده و نمیدانند کجا مسکن تهیه کنند.

وی گفت: با چرخشی ساده در جزیره کیش می‌توان برج‌های مسکونی را مشاهده کرد که بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از واحد‌های آن‌ها خالی از سکنه است.

بهروش افزود: صاحبان این واحد‌ها اینجا را کلونی ملکی تبدیل کرده اند و سرمایه ایی برای خود فراهم کرده اند.

سعید حمزه کارشناس سرمایه گذاری و املاک نیز گفت: برخی از مشاوران املاک برای قیمت‌های غیرمتعارف و غیرمعمول ارائه می‌دهند.

وی افزود: بورس بازی در بازار املاک یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت مسکن و اجاره بهاست.

امیر بهمن پویاپور رئیس اتحادیه مشاوران املاک کیش نیز در خصوص خرید و فروش ملک در مجتمع‌های مسکونی گفت: به جهتی که نه از نظر قانونی و نه از نظر تخصص صلاحیتی ندارند ما شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

وی گفت: افزایش قیمت‌ها در جزیره کیش به شکل مضاعف بوجود آمده است.

امیر بهمن پویاپور گفت: به طور مثال در کشور‌های حاشیه خلیج فارس اگر فردی منزلی را اجاره می‌کند براساس یک ریتم بسیار ناچیزی سالیانه اجاره‌بها آن ملک که دولت تعیین کرده است اضافه می‌شود که خلا این قوانین را در کشور احساس می‌کنیم.

معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش با اعلام اینکه سامانه ثبت نام مسکن ملی در کیش هم به زودی ثبت نام از بومیان فعال می‌شود تا بعد از بومیان مسکن مناسب برای دیگر اقشار جزیره فراهم شود.

به نظر می‌رسد وضع مالیات بر خانه‌های خالی، ورود برای ساخت پروژه‌های مسکونی از جمله مسکن مهر و مسکن دولتی، پیگیری جدی برای اخذ کد رهگیری در معاملات مسکن و نظارت بر قیمت‌گذاری‌ها در جزیره کیش از سوی سازمان منطقه آزاد می‌تواند در کاهش و ساماندهی بازار مسکن موثر باشد.

صدا و سیما

برچسب ها:

قیمت مسکن ،کیش 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman