نگاهی به وضعیت بازار اجاره در استان فارس
نگاهی به وضعیت بازار اجاره در استان فارس

1399/07/30

شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوارهای شهری در استان فارس نشانگر این است که این نرخ در تابستان امسال ۱۵۸.۲ بوده که نسبت به فصل قبل ۱۰.۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۷.۵ درصد افزایش داشته است.
به گزارش اخبار ساختمان، این روزها مسکن تبدیل به یکی از دغدغه‌های اصلی در خانواده‌ها و جامعه شده است، اهمیت کار تا آنجا است که رهبر معظم انقلاب هم در دیدار با هیئت دولت و هم با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیان مسائل اجتماعی مسکن را در اولویت نخست فرمایشات خود قرار دادند.

ایشان در دیدار با نمایندگان فرمودند: "موضوع مسکن به‌ عنوان یک مسئله بسیار مهم و کلیدی، مسئله ازدواج جوانان و راه‌های تسهیل آن، مسئله فرزندآوری و جلوگیری از حرکت کشور به‌سمت پیری جمعیت و مسئله مدیریت فضای مجازی در کوتاه‌مدت و میان‌مدت از دیگر مسائل اصلی کشور هستند".

کارشناسان این حوزه معتقدند که عملکرد بازارهای رقیب و موازی بازار مسکن مانند بازار بورس، طلا و بازارهای از عوامل مهم رکود در حوزه مسکن است. با وجود اینکه در بازار تقاضای مسکن وجود دارد اما چون عرضه‌ای اتفاق نمی‌افتد سبب ایجاد تورم می‌شود. آمارها نیز نشان از افزایش قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی دارد.

گزارش اخیر مرکز آمار ایران افزایش هزینه اجاره بها را در استان‌های مختلف نشان می‌دهد. براساس این گزارش در فصل تابستان 1399، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری به عدد 195.8 رسیده است که نسبت به فصل قبل 11.8 درصد افزایش داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در تابستان 1399 نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، 28.9 درصد است که نسبت به بهار امسال 5.6 واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان همدان با 37 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با 8.6 درصد افزایش است. به عبارتی خانوارهای استان همدان به طور متوسط 8.1 واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان آذربایجان غربی 20.3 واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل تابستان امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر 24.3 درصد است.

شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوارهای شهری در استان فارس نشانگر این است که این نرخ در تابستان امسال 158.2 بوده که نسبت به فصل قبل 10.6 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 17.5 درصد افزایش داشته است.

به عبارتی خانوارهای شهری استان فارس که برای اجاره بها باید نسبت به بهار حدود 10 درصد و نسبت به سال گذشته 17.5 درصد بیشتر هزینه پرداخت کنند آن هم در شرایطی که دیگر کالاها و اقلام اساسی نیز افزایش چشمگیر داشته است.

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس پیش از این اعلام کرد که دلیل آشفته بازار مسکن عدم تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن است، موضوعی که کارشناسان امر نیز بر آن صحه می‌گذارند.

به گفته وی بیش از 2 میلیون واحد خانه خالی در کشور داریم که این خانه‌ها معمولاً در نقاط خوب شهر هستند و افرادی این خانه‌ها را احتکار کردند یعنی نه به‌فروش می‌رسانند نه اجاره می‌دهند و از آنجا که این 2 میلیون واحد در چرخه خرید و فروش و اجاره قرار ندارند سبب افزایش قیمت مسکن و نوسانات این بازار می‌شوند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس طرح مالیات بر خانه‌های خالی را که قرار است در این دوره مجلس محکم‌تر از گذشته به آن پرداخته شود، یکی از راهکارهای کنترل و ایجاد تعادل در بازار مسکن می‌داند اما راهکار اصلی را تولید مسکن می‌داند.

وی معتقد است که برای حل مشکل مسکن باید به‌سمت تولید مسکن برویم، در هشت سال گذشته باید حداقل سالی 800 هزار واحد می‌ساختیم اما 300 هزار واحد ساختیم، طبیعی است که تعادل بین عرضه و تقاضا شکل نمی‌گیرد و این تعادل نباشد شاهد افزایش قیمت هستیم.

قاسم تابنده ماه، رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز، می‌گوید: صاحبخانه‌ها براساس قیمت ارز، قیمت خانه خود را تعیین می‌کنند و استدلالشان این است که چون قیمت دلار بالا رفته قیمت ملک هم بالاتر رفته است در حالی که قیمت دلار ملاکی برای قیمت‌گذاری مسکن نیست.

اقدام دولت برای تولید 400 هزار واحد مسکن در قالب طرح اقدام ملی و اقدام مجلس برای تولید مسکن از جمله راهکارهایی است که دو قوه مقننه و مجریه برای تعادل در بازار در نظر گرفته‌اند اما مسئله این است که تا این گونه اقدامات به نتیجه برسد باید تعادل در بازار مسکن چه باید کرد؟

به نظر می‌رسد که بر بازار مسکن به ویژه در زمینه اجاره بها نظارتی وجود ندارد و بالطبع تقویت ابزارهای نظارتی و حتی در شرایطی ورود دادگستری استان فارس به این موضوع می‌تواند تا به نتیجه رسیدن راهکارهای دولت و مجلس این بازار پر تلاطم را اندکی آرام کند.

تسنیم

برچسب ها:

بازار اجاره ،فارس 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman