رئیس کمیسیون عمران مجلس تشریح کرد:
طرح مجلس برای ساماندهی بازار مسکن
طرح مجلس برای ساماندهی بازار مسکن

1399/07/15

رئیس کمیسیون عمران مجلس از طرح مجلس برای خانه‌دار شدن اقشار متوسط جامعه خبر داد و گفت: به چهار میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم.
به گزارش اخبار ساختمان، محمدرضا رضایی کوچی در همایش ائمه جمعه استان فارس با اشاره به دو طرح اساسی که در مجلس دنبال می‌شود، اظهار داشت: نخستین طرح جهش تولید مسکن است، امروز در کشور به بیش از چهار میلیون واحد مسکونی نیاز داریم.

وی با بیان اینکه باید چهار میلیون واحد مسکونی تولید شود تا به یک تعادلی در عرضه و تقاضای مسکن برسیم، گفت: این طرح در چهار سال متوالی و تولید حداقل یک میلیون واحد در سال برنامه‌ریزی شده و در این راستا بانک‌ها، دولت و بخش خصوصی را برای همکاری مکلف کردیم تا بتوانیم اقشار متوسط و پایین جامعه را صاحب خانه کنیم.

رضایی افزود: سه عامل مهم در طرح وجود دارد که زمین رایگان و ارزان قیمت، تسهیلات بانکی و مصالح ساختمانی با قیمت مناسب در طرح تعریف شده تا به این شکل مقدمات تولید مسکن فراهم بشود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بیش از 700 هزار میلیارد تومان نیاز است تا پروژه‌هایی که به طور متوسط عمرشان بیش از 14 سال است، به اتمام برسد، گفت: این در حالی است که سالانه حداکثر 40 تا 50 هزار تومان در بودجه پیش‌بینی می‌شود که تا رقم 700 هزار میلیارد تومان فاصله زیادی دارد.

وی با بیان اینکه بیش از 2 هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد، بیان کرد: نقدینگی در کشور یک روز به سمت ارز، یک روز سکه و زمین و دلالی هدایت می‌شود اما اگر این نقدینگی را به سمت پروژه‌های عمرانی هدایت کنیم می‌توانیم شاهد تکمیل و رشد این پروژه‌ها باشیم که این موضوع در کمیسیون عمران دنبال می‌شود.

رضایی با اشاره به پروژه‌های مهم استان فارس تصریح کرد: یکی از آنها پروژه آزادراه شیراز به اصفهان است که 2 ساعت طول مسیر را کوتاه می‌کند و بیش از 10 سال درگیر این پروژه هستیم که در سال آینده به اتمام می‌رسد و مردم می‌توانند از این مسیر استفاده کنند.

وی با اشاره به پروژه اتصال راه آهن اقلید به یزد و نهایتا مشهد عنوان کرد: این نیز از دیگر پروژه‌های مهم استان است که برای زائراین حداقل چهار ساعت طول مسیر کوتاه می‌شود و ابتدای سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه پروژه مهم دیگر اتصال راه آهن شیراز به بوشهر است که نمایندگان آن را پیگیری می‌کنند، افزود: باید از ظرفیت بانک‌ها استفاده کنیم تا راه آهن شیراز به بوشهر هم شروع شود.

رضایی تصریح کرد: پروژه مهم دیگر راه آهن شیراز به بندرعباس است که شهرستان‌های فسا، نی‌ریز، داراب و جهرم از این مسیر بهره‌مند می‌شوند که امیدواریم با کمک بانک و ظرفیت دولت به سرانجام برسد.

تسنیم
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman