رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد:
بازار مصالح ساختمانی باید مدیریت شود
بازار مصالح ساختمانی باید مدیریت شود

1399/05/08

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: کمیسیون طرحی را تحت عنوان طرح تولید انبوه مسکن تدوین کرده که یکی از محورهای آن، مدیریت بازار مصالح ساختمانی است، بر اساس مفاد این طرح، صادرات مصالح ساختمانی باید کاهش یابد.
به گزارش اخبار ساختمان، محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به عزم مجلس برای مدیریت بازار مصالح ساختمانی، گفت: نمایندگان مجلس مصمم به ساماندهی و مدیریت بازار مصالح ساختمانی هستند، در چند ماه اخیر قیمت مصالح و تجهیزات ساختمانی افزایش چشمگیری داشته که این مسئله موجب افزایش قیمت تمام شده مسکن شده است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی صادرات و عرضه در بورس دو عامل اصلی در گرانی چشمگیر مصالح ساختمانی هستند، صادرات این محصولات موجب شده که بازار داخلی برای تأمین مصالح با مشکل مواجه شود و وقتی عرضه کاهش و تقاضا افزایش یابد، قیمت ها بالا می رود.

وی گفت: یکی دیگر از دلایل گرانی مصالح ساختمانی، عرضه این محصولات در بازار بورس است، در شرایط کنونی بازار بورس دچار حباب شده و عملا این مسئله بر قیمت مصالح ساختمانی نیز اثر منفی گذاشته است.

رضایی کوچی ادامه داد: با شرایط و وضعیت کنونی قیمت مصالح ساختمانی روز به روز در حال افزایش خواهد بود و به تبع آن مسکن نیز مدام گران خواهد شد، از این رو دولت باید در مقطع فعلی نمودار رشد قیمت ها را متوقف کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: کمیسیون عمران مجلس طرحی را تحت عنوان طرح تولید انبوه مسکن تدوین کرده است که یکی از محورهای آن، مدیریت بازار مصالح ساختمانی است، بر اساس مفاد این طرح، صادرات مصالح ساختمانی باید کاهش یافته و اولویت نخست عرضه مصالح به جای بورس باید تولیدکنندگان مسکن باشد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: با مدیریت قیمت مصالح ساختمانی، نرخ تمام شده تولید مسکن کاهش می یابد و این مسئله به معنای افزایش رونق در بازار است.

ایلنا