واکنش ها به ساخت خانه های 25 متری
واکنش ها به ساخت خانه های 25 متری

1399/04/14

با گران شدن مسکن به دلیل بی تفاوتی های دولت به این بازار و پس از مزخرف خواندن مسکن مهر توسط آخوندی در دولت اول حسن روحانی، این روزها عده ای دوباره طرح خانه های 25 متری را بر سر زبان ها انداخته اند.
به گزارش اخبار ساختمان، هر ساله با نزدیک شدن به فصل گرما بازار خرید و فروش و همچنین رهن و اجاره در کشور داغ تر می شود. اما امسال گویا شرایط با هیچ یک از سال های گذشته قابل مقایسه نیست.

تورم افسار گسیخته حاصل از بی تدبیری دولت و بانک مرکزی باعث شده روز به روز قیمت هر متر از مسکن در کشور و به خصوص در شهرهای بزرگ افزایش یابد.

چند روز گذشته خبرهای رسمی حکایت از این موضوع داشت که در تهران متوسط نرخ خرید هر متر مسکن به ۱۹ میلیون تومان رسیده است. شرایط فعلی را بگذارید کنار حقوق حداقل ۲ تا ۳ میلیون تومانی بخش بزرگی از کارگران و حتی کارمندان در ادارات دولتی و شرکت های خصوصی، با یک حساب و کتاب ساده می توان فهمید که یک ایرانی برای خرید خانه ای بسیار کوچک حدود ۵۰ تا ۶۰ متر باید مبلغی بسیار فراتر از تصور پرداخت کنند!

داغ دل جوانان و افرادی که مستاجر هستند وقتی داغ تر می شود که دولت طرح خانه های ۲۵ تا ۴۰ متری را مطرح می کند!

خانه هایی که قرار است فقط هم به افراد متاهل فروخته یا اجاره داده شوند. شاید برای هر شنونده ای سوال به وجود بیایید حالا که نرخ رشد جمعیت ما در حال منفی شدن است و دولت قصد دارد مردم را به فرزند آوری تشویق کند آیا می توان توقع داشت که هر زوج ایرانی در خانه هایی ۲۵ تا ۴۰ متری یک یا دو فرزند به دنیا بیاورند و تربیت کنند؟!

افزایش قیمت مسکن ناشی از سیاست های غلط روحانی است

غلامحسین رضوانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت مسکن و اجاره، اظهار داشت: بخشی از مسائل مربوط به گرانی مسکن مربوط به سیاست های غلط مسکن است که طی چندسالی که آقای روحانی عهده دار کشور بوده، اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: بخش دیگری از گرانی ها هم مربوط به وزیر پیشین دولت آقای روحانی بود که با افتخار اعلام می کرد هیچ تحرکی در زمینه مسکن نداشته است لذا طبیعی است که این سیاست های غلط یک جایی تجلی پیدا می کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: رویکردهای دولت هم منجر به افزایش گرانی ها در همه زمینه ها شده است، بععضی از این آقایان دغدغه معیشت مردم را ندارند، ممکن است در مقام حرف فقط چیزی بگویند اما رفاه و زندگی مردم دغدغه اصلی شان نیست.

رضوانی تصریح کرد: در حال حاضر بهترین کار این است که در جلسه سران قوا برای حل مسائل اقتصادی، یک درصدی را برای اجاره بها تعیین کنند. قطعا اینجور نیست که اگر این کار انجام شود همه مستلزم به انجام آن خواهند شد اما اثر روانی بر جامعه و بازار خواهد داشت که حداقل آن بخش از فضاسازی ها که منجر به گرانی ها شده است را ازبین خواهد برد.

وی در مورد ساخت ملک حاشیه ساز در جماران توسط ریاست جمهوری، اظهار کرد: اطلاعی از این موضوع ندارم اما اگر خلاف باشد افرادی که مسوولیت این کار را دارند باید پاسخگو باشند چرا که در افکار عمومی تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به هرحال، تولید مسکن ۲۵ متری مغایر با سیاست های کلان فرهنگی در کشور است و این پروژه قطعا در تناقض با سیاست های شهرسازی و تولید مسکن در کلانشهرها است و این رویکرد در آینده ترکیب جمعیتی خانواده ها را دچار تغییر خواهد کرد.

سوال اینجاست مسئولان دولتی و اجرایی که به دنبال مسکن ۲۵ متری برای جوانان و اقشار کم درآمد هستند خودشان در خانه هایی با چه اندازه متراژ زندگی می کنند؟

چرا دولت مالیات بر خانه های خالی را به شکل جدی اجرا نمی کند؟ وعده های کمک به مستاجران به کجا رسید؟ خوب است هر مسئولی که از چنین طرح هایی دم می زند خود و خانواده اش چند روزی را در خانه ای ۲۵ متری سپری کند تا طعم چنین زندگی را تجربه نماید.

موج