یک نماینده مجلس تاکید کرد:
لزوم افزایش نرخ‌ مالیات بر خانه‌های خالی
لزوم افزایش نرخ‌ مالیات بر خانه‌های خالی

1399/04/08

یک نماینده مجلس با اشاره به لزوم افزایش نرخ‌ مالیات بر خانه های خالی تاکید کرد، وزارت راه و شهرسازی بایستی در خصوص تاخیر پنج ساله در راه اندازی سامانه املاک و اسکان پاسخگو باشد.
به گزارش اخبار ساختمان، علیرضا نظری با اشاره به التهابات اخیر در بازار مسکن تاکید کرد، چالش های ایجاد شده در بازار مسکن و افزایش جهشی قیمت مسکن بسیاری از مردم را دچار مشکل کرده است. بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران بیش از 45 درصد مردم تهران اجاره نشین بوده و افزایش قیمتها از مرکز به تمام شهرها و استانها تسری پیدا کرده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه قیمت میانگین 19 میلیون تومانی مسکن به هیچ عنوان با شرایط اقتصادی عموم مردم سازگار نیست تاکید کرد موضوع مسکن ارتباطی با تحریم‌ها ندارد که برخی مسئولان دولتی بعد از افزایش قیمتها و عدم کنترل بازار مسکن مجددا پشت مسائل غیر مرتبط پنهان شدند.

نظری با بیان اینکه دولت دیر به فکر اجرای قانون بر زمین مانده مالیات از خانه‌های خالی افتاده است گفت: متاسفانه این بار هم دولت از مجلس عقب مانده و بعد از آن که نمایندگان مجلس وعده پیگیری‌های سفت و سخت در حوزه مالیاتی را دادند دولت به خود آمد و وزارت راه و شهرسازی و سازمان مالیاتی تصمیم گرفتند بعد از چهار یا پنج سال سامانه ملی املاک و اسکان را راه‌اندازی و قانون مالیات خانه‌های خالی را عملیاتی کنند. وزارت کار بایستی در خصوص تاخیر پنج ساله در راه اندازی این سامانه توضیح دهد.

به گفته این نماینده مجلس، اگر دولت همان پنج سال قبل قانون مصوب مجلس را عملیاتی می‌کرد امروز تعداد خانه‌های خالی به هیچ عنوان در این شرایط غیر قابل قبول قرار نمی‌گرفت.

وی افزود، یکی از مشکلات مهم در حوزه مالیات از خانه‌های خالی نرخ پایین این مالیات می باشد بر اساس قانون اگر خانه ای در سال دوم خالی بماند 50 درصد مالیات اجاره ملک مشمول مالیات خواهد بود. این مالیات ناچیز به هیچ عنوان نمی‌تواند تب و تاب لازم در خصوص اجاره یا فروش دو و نیم میلیون خانه خالی در سراسر کشور ایجاد کند.

نظری با اشاره به اینکه مسکن نباید یک کالای سرمایه‌ای باشد، ادامه داد، بر همین اساس علاوه بر پیگیری موضوع مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه مسکن به صورت جدی اصلاح نرخ مالیات خانه‌های خالی را پیگیری خواهیم کرد تا خواب محتکران و دلالان بازار مسکن آشفته شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت در یک سال باقیمانده باید عزم خود را برای افزایش عرضه در بازار مسکن جزم کند همچنین برخی نمایندگان مجلس در نظر دارند برای هماهنگی های بیشتر از رئیس جمهور در صحن مجلس موضوع مهم مسکن را پیگیری کنند.

تسنیم

برچسب ها:

خانه های خالی ،مالیات