ورود مجلس برای ساماندهی بازار مسکن
ورود مجلس برای ساماندهی بازار مسکن

1399/04/08

عضو کمیسیون عمران مجلس از پیش نویس طرح ۲ فوریتی ساماندهی بازار و قیمت مسکن خبر داد.
به گزارش اخبار ساختمان، مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه اخیر کمسیون اقتصادی، عمران و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، گفت: این جلسه درباره وضعیت مسکن بحث و تبادل نظر شد و پیش نویس طرحی 2 فوریتی برای کنترل و ساماندهی بازار و قیمت مسکن تدوین شد.

وی با بیان اینکه قیمت مسکن افزایش سرسام آوری داشته، افزود: قرار است با این طرح قیمت مسکن مدیریت و کنترل شود و راهکار‌هایی برای تولید مسکن مطرح و در اختیار نهاد‌های مربوطه قرار گیرد.

عضو کمیسیون عمران با بیان اینکه بخش دیگر این طرح 2 فوریتی مربوط به اخذ مالیات از خانه‌های خالی است، بیان داشت: پایه دریافت مالیات باید به سمت عایدی سرمایه و اشخاصی که در تولید نیستند و سفته بازان برود. پیشنهاد ما در این طرح این است که خانه‌های خالی که وارد چرخه نمی‌شوند تا یک سال تنفس داده شود پس از آن باید به صورت پلکانی از مالکان مالیات دریافت شود به گونه‌ای که مثلا بعد از پنج سال، 50 درصد قیمت خانه از افراد مالیات اخذ شود تا داشتن خانه برای مالکان دیگر صرفه اقتصادی نداشته باشد و در نهایت فرد مجبور می‌شود آن را به چرخه خرید و فروش و یار اجاره، بازگرداند.

یوسفی با بیان اینکه برای حل معضل مسکن و کاهش قیمت آن باید یک بسته ویژه برای تولید داشته باشیم و نظارت را تقویت و جلوی دلال بازی‌ها را گرفت، ادامه داد: کمیسیون عمران در زمینه تولید مسکن برنامه‌ای دارد که در حال بررسی و ارزیابی آن هستیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه ما برای کنترل قیمت مسکن نیاز به تولید یک میلیون واحد مسکونی داریم، بیان داشت: در حال حاضر در حدود 300 هزار واحد مسکونی توسط مردم ساخته می‌شود که این کفاف تقاضای بازار را نمی‌دهد و شاهد این هستیم که دولت هیچ برنامه برای تولید خانه و متعادل کردن بازار ندارد؛ یعنی هیچ سیاستی توسط انبوه‌سازان، شرکت‌های دولتی و وزارت راه و شهرسازی در این زمینه انجام نگرفته است.

تسنیم

برچسب ها:

بازار مسکن ،قیمت مسکن