نگهبانان مراکز مسکونی چه اختیاراتی دارند؟
نگهبانان مراکز مسکونی چه اختیاراتی دارند؟

1399/02/31

مدیر هیئت رئیسه یکی از مؤسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی با بیان اینکه برای تأسیس شرکت‌های حفاظتی و مراقبتی، باید از اعضای بازنشسته نیروی مسلح بود، گفت: با دریافت مجوزهای لازم از پلیس پیشگیری، می‌توان فعالیت موسسه را در جهت تأمین نیروهای حفاظتی برای اماکن مختلف، آغاز کرد.
به گزارش اخبار ساختمان، رحیم رمضانی درباره ویژگی های نگهبانان گفت: افرادی که قصد فعالیت به عنوان یک نگهبان را دارند باید سوابق کیفری و اعتیاد نداشته باشند. همچنین داشتن کارت پایان خدمت سربازی الزامی است.

این افراد پس از تأیید صلاحیت، باید چندین ویژگی دیگر داشته باشند. به عنوان مثال قد آن‌ها باید حداقل ۱۷۵ سانتی متر باشد، تحصیلات ابتدایی را داشته باشد و یک ضامن معتبر معرفی کنند. همچنین داشتن برخی مهارت‌های دیگر مانند تسلط به ورزش‌های رزمی و دفاع شخصی جزء امتیازات فرد محسوب می‌شود.

یک نگهبان چه آموزش‌هایی می‌بیند؟

آموزش‌های یک نگهبان به صورت تئوری خواهد بود همچنین در مراحل بعدی از آن‌ها برای انجام برخی موارد انضباطی تعهداتی گرفته می‌شود.

تجهیزات مورد استفاده نگهبانان کدامند؟

بر اساس مصوبات ناجا، نگهبانان درصورت نیاز از باتوم، افشانه و شوکر استفاده می‌کنند.

نگهبانان اجازه استفاده از دستبند و اسلحه دارند؟

خیر، نیروی انتظامی همچنین اجازه‌ای نمی‌دهد و ما آموزشی در زمینه کار با اسلحه نداریم. همچنین نگهبانان ضابط قضایی نیستند که دستبند داشته باشند.

نحوه معرفی و دریافت حقوق نگهبانان به مراکز مختلف چگونه است؟

این افراد توسط موسسات استخدام می‌شوند و طبق قرارداد با مراکز مختلف فعالیت می‌کنند، اما حقوق خود را بر اساس نوع فعالیت از ما دریافت می‌کنند. میزان حقوق نگهبانان بر اساس مصوبات وزارت کار است.

آیا نظارتی بر کار نگهبانان پس از استخدام وجود دارد؟

بله، فعالیت نگهبانان مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین در برخی موارد به صورت موردی از دوربین‌های مدار بسته مراکز برای رصد فعالیت نگهبانان استفاده می‌شود.

نحوه تعامل نگهبانان با پلیس چگونه است؟

در هر محله ای، مشخصات افراد به کلانتری محل ابلاغ می‌شود تا در صورت بروز مشکل به کمک نگهبانان بروند. همچنین کلانتری محلات موظف به بررسی فعالیت نگهبانان هستند.

کدام مراکز نیازمند نگهبان هستند؟

مراکز تجاری مانند فروشگاه‌ها و پاساژها، شرکت ها، کارخانجات، بیمارستان‌ها نیازمند نگهبان هستند. همچنین برخی ساکنین مناطق مسکونی مجتعمی و ویلایی مشتری ما هستند. به طوریکه عده‌ای از ساکنین برخی محلات در کوچه‌های بن بست، با استخدام نگهبان اقدام به کنترل تردد کرده و از ورود افراد متفرقه جلوگیری می‌نمایند.

آیا نگهبانان به عنوان بادیگار استخدام می‌شوند؟

استخدام نگهبان شخصی در موسسات ما غیرقانونی است. در این موارد معمولا جوانانی که بدنسازی کار می‌کنند و قدرت بدنی دارند، به عنوان بادیگارد استخدام می‌شوند. اگر درگیری و برخورد برای این افراد ایجا شود، پیگرد قانونی خواهد داشت.

آیا فعالیت نگهبانان ثبت می‌شود؟

هر نگهبانی دفتری دارد که اطلاعات روزمره را در آن ثبت می‌کند. در صورت نیاز این دفتر می‌تواند مورد استناد مقامات قضایی قرار گیرد، زیرا نگهبانان به عنوان ضابطین خاص شناخته می‌شوند.

تاکنون نگهبانان دچار جراحت حین خدمت شده‌اند؟

خیر، اما همه نگهبانان بیمه مسئولیت هستد.

بزرگ‌ترین مشکلات مؤسسات خدمات حفاظتی و مراقبتی چیست؟

متاسفانه در وزارت کار، مصوباتی وجود دارد که به مجموعه ما مرتبط نیست، اما ما موظف به انجام آن‌ها هستیم. به عنوان مثال نگهبانان همانند همیار پلیس هستند و وظیفه مراقبت را دارند، اما کارمندان ما موظف به شرکت در کلاس‌هایی هستند که درباره اصول کارگری است و به هیچ وجه با حرفه آنان ارتباطی ندارد. حضور در این کلاس‌ها تنها وقت تلف کردن است.

همچنین برخی شرکت‌ها و نهادها، در پرداخت مبلغ قرارداد تأخیر بیش از حد دارند، که باعث به تعویق افتادن حقوق نگهبانان در برخی موارد می‌شود.

میزان