مسکن مهر کردستان در انتظار حل مشکلات
مسکن مهر کردستان در انتظار حل مشکلات

1399/02/31

طرح مسکن مهر سال‌ها پیش باهدف خانه‌دار کردن افراد کم‌درآمد و ضعیف جامعه پایه‌ریزی شد اما این طرح در استان کردستان با مشکلات مختلف روبه‌رو شده و هر بار وعده جدیدی به ساکنان محل داده می‌شود.
به گزارش اخبار ساختمان، همزمان با احداث آپارتمان‌های مسکن مهر و وعده خانه‌دار شدن با مبلغ آورده پایین، بسیاری از خانوارهای اجاره‌نشین و کم‌درآمد کردستانی امیدوار به سرمایه‌گذاری در این وعده دولتی شدند.

از آنجا که طرح مسکن مهر سال‌ها پیش برای خانه‌دار کردن افراد کم‌درآمد و ضعیف جامعه پایه‌ریزی شد اما چندین سال است که این طرح با مشکلات مختلف روبه‌رو شده و هر بار وعده جدیدی به ساکنان مسکن محل داده می‌شود؛ واحدهایی که به نام مسکن مهر در اختیار مردمان استان کردستان قرار گرفته، بعد از گذشت مدت‌ها از امکانات اولیه برخوردار نشده و مردمان ساکن در این منطقه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

سال گذشته با ورود به این موضوع و مطرح‌کردن مشکلات مردمان ساکن در واحدهای مسکن مهر سنندج، بخشی از مطالبات را به گوش مسئولان رساندیم اما پس از گذشت یک‌سال از آن گزارش، نه تنها متولیان این حوزه، کاری انجام نداده بلکه مشکلات دیگری نظیر نبود پارکینگ، فضای سبز، امکانات ورزشی، تفریحی، محوطه‌سازی، کوچه و خیابان‌های خاکی برای ساکنین درد سر ساز شده است.

به گفته ساکنان مسکن مهر بهاران و دگایران سنندج، علی‌رغم وجود مشکلات متعدد، نه مسئولان متولی و نه شرکت تعاونی مربوطه پاسخ‌گوی مشکلاتشان نبوده و این مجموعه‌ها به حال خود رها شده است.

ساکنان مسکن مهر سنندج با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ هیچ مسئولی هم پاسخگو نیست

نادر ایمانی یکی از شهروندان ساکن مسکن مهر سنندج اظهار داشت: متاسفانه روی هر تپه‌ای از شهر سنندج مشاهده کنید، ساختمان‌های آسمان خراش قارچ‌گونه احداث شده، که مردمان این محل با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و هیچ مسئولی هم پاسخگو نیست.

وی گفت: نبود خط تاکسی و یا خط‌های ویژه برای تردد به مرکز شهر یکی از هزاران مشکلات ماست که به شدت تردد را بر ما سخت کرده و خانواده‌های که در این مکان‌ها زندگی می‌کنند صرفاً از طریق آژانس‌های درون شهری و تاکسی دربستی رفت و آمد کرده که این هم باعث شده هزینه زندگی در این منطقه چندین برابر شود.

این شهروند سنندجی بیان کرد: هیچ‌گونه فضای سبز و امکانات رفاهی برای تفریح و سرگرمی کودکان در این منطقه وجود ندارد، و از همه مهم‌تر فضای آموزشی در هیچ یک از مقاطع تحصیلی در این محل احداث نشده و خانواده‌ها مجبوند فرزندانشان را برای تحصیل به مناطق دیگری از شهر بفرستند که علاوه‌بر هزینه ایاب و ذهاب این دانش‌آموزان تبعات دیگری نیز در پی خواهد داشت.

انتقاد شهروندان سنندجی از بی‌عملی و وعده‌های سرخرمن دولتمردان

مرضیه قادری دیگر شهرند ساکن در مسکن مهرهای بهاران سنندج با ذکر اینکه انفعال و بی‌عملی مدیران شهری و وعده‌های سرخرمن دولتمردان اکنون بر زندگی هزاران هزار نفر خانوار ساکن در مسکن مهرهای مرکز استان کردستان تأثیر مستقیم گذاشته است، افزود: حال وقت آن است که همه مدیران و متولیان استان مقداری از بار سنگین مشکلات زندگی در واحدهای مسکن مهر را از دوش این قشر آسیب‌پذیر جامعه بردارند، تا کی ما اعتراض کنیم و کسی به ما گوش ندهد، مشکلاتمان را به گوش چه کسانی برسانیم.

وی با تاکید براینکه مسکن مهر جز محدوده شهری نیست و شهرداری خود را متولی خدمات زیر ساختی به این مناطق نمی‌داند بلکه ادارات راه و شهرسازی و بنیاد مسکن باید جوابگوی مردم باشند، خاطر نشان کرد: پروژه‌های مسکن مهر استان کردستان همچنان درگیر مشکلات زیرساختی است؛ ساکنان این محل به دلیل نبود امکانات و عدم جانمایی خدمات شهری و خدماتی در سختی به سر می‌برند.

از عدم دسترسی به مراکز خرید و نبود پارکینگ، فضای سبز، امکانات ورزشی و آموزشی رنج می‌بریم

نادر مختارزاده دیگر شهروند سنندجی که دارای دو فرزند است، از نبود فضای بازی و تفریحی برای فرزندانش گلایه داشت، گفت: روزانه از عدم دسترسی به مراکز خرید و نبود پارکینگ، فضای سبز و امکانات ورزشی و آموزشی رنج برده و فراهم نبودن این ابتدایی‌ترین خواسته‌ها زندگی را بر ما تلخ کرده است.

وی تصریح کرد: خواهشاً مسئولان برای راه‌اندازی نانوایی در مسکن مهرها فکری داشته باشند، واقعاً شرایط و زندگی در این محل برایمان خیلی سخت است، ما باید برای خرید نان از یک خیابان به خیابان دیگری مراجعه کنیم، این دیگر کم‌ترین توقع ما از مسئولان استانی است.

کودکانی که حتی روی زمین خالی هم محلی برای بازی و تفریح ندارند

تعدادی از کودکان مشغول بازی در محوطه مسکن مهر سنندج، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا فضا برای بازی و تفریح دارید، عنوان کردند: متأسفانه هیچ امکانات ورزشی و تفریحی نداریم؛ حتی در محوطه‌های مسکن مهر به‌دلیل توقف ماشین‌های زیاد، محلی برای بازی و تفریح روی زمین خالی هم نداریم دیگر چه برسد به اماکن ورزشی، کمبود مدرسه نیز یکی از مشکلات به جد ماست که مجبوریم به یک منطقه‌ای دیگر از شهر برویم و هزینه سرویس مدارس به بار مشکلات اقتصادی خانواده‌هایمان نیز اضافه شده است.

ساکنان مسکن مهر سنندج از ابتدایی‌ترین امکانات شهری محروم‌اند

محمدی دیگر شهروند ساکن در مسکن مهر سنندج گفت: مجتمع‌های مسکن مهر در هر نطقه از شهر سنندج به ویژه در شهرک بهاران سنندج، همچنان از ابتدایی‌ترین امکانات و زیر ساخت‌های شهری و رفاهی محروم است، این روزها بازار داغ ثبت‌نام مسکن ملی موجب شده تا افراد مستأجر برای رهایی از مشکلات اجاره‌نشینی راه خانه‌دار شدن را در طرح مسکن ملی دنبال کنند، گرچه امیدی به خانه‌دار شدن در این طرح هم وجود نداشته اما باز امیدواریم این طرح به سرنوشت طرح مسکن مهر دچار نشود.

وی با ذکر اینکه بسیاری از ساکنین مسکن مهر از روی ناچاری در واحدهای مسکن مهر سنندج مستقر شده‌اند، بیان کرد: متولیان احداث مسکن مهر بدون در نظر گرفتن امکانات زیربنایی و اصولی برای شهرک‌های تازه تاسیس مسکن مهر، ابتدا به سرعت بعد از اقدام به ساخت بلوک‌های چندین طبقه بدون پارکینگ کردند که امروزه سبب جنگ و جدال در بین همسایه‌ها برای جانمای ماشین‌های شده است.

این شهروند سنندجی بیان کرد: نبود واحد نانوایی، کمبود اتوبوس‌های خط واحد، نبود بازارچه تره‌بار، درمانگاه، مسجد و مدرسه هم از دیگر مشکلات ساکنان مسکن مهر سنندج است و تا کنون برای حل این موضوع اقدام جدی صورت نگرفته، انگار مسئولان می‌دانند این قشر ضعیف جامعه همانند همیشه باید در برابر تمامی کمبودها سکوت پیشه کنند.

توضیحات مدیرکل راه‌وشهرسازی استان کردستان در خصوص مشکلات مسکن مهر

این گله‌مندی شهروندان کردستانی در حالی مطرح شده که محمدصدیق ثابتی، مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان اعلام کرده که مشغول حل مشکلات این مردمان هستیم؛ وی با بیان اینکه کاملاً در جریان مشکلات مردم از نبود پارکینگ و امکانات آموزشی و تفریحی گرفته تا کوچه و خیابانهای خاکی هستم اظهار داشت: امورات مسکن مهر را به صورت مشارکتی با بخش خصوصی انجام می‌دهیم.

ثابتی با تایید اینکه واحدهای زیادی از مسکن مهر در استان کردستان همچنان بلاتکلیف و به متقاضیان واگذار نشده است، علت این تأخیر را این‌گونه توضیح داد که بنده شخصاً از 10 ماه گذشته درگیر این قضیه هستم، در زمان ساخت این واحدها مشکلاتی با سازنده این واحدها (فرابتن) به‌دلیل اینکه تعهداتشان را کامل انجام نداده، به‌وجود آمده و قراردادشان فسخ و به جهادنصر واگذار شد و این تأخیر سبب افزایش قیمت کلان در اتمام واحدها شده است.

گله‌مندی‌های ساکنان مسکن مهر سنندج به‌جاست

وی با بیان اینکه هم‌اکنون متقاضیان مسکن مهر از سویی آورده کامل را پرداخت کرده و از سویی دیگر قیمت‌ها افزایش یافته و محلی هم برای پرداخت تسهیلات دیگر نداریم، گفت: بنده مکاتباتی مبنی بر پرداخت یارانه و کمک بلاعوض به این قشر از جامعه انجام داده تا بتوانیم این واحدها را به اتمام برسانیم اما متأسفانه محلی برای تأمین این بودجه تعریف نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان با بیان اینکه گله‌مندی‌های ساکنان مسکن مهر سنندج حق و به‌جاست و باید مشکلاتشان رفع شود، اظهار کرد: متأسفانه با این کمبود اعتبارات روبه‌رو شده و گیر کرده و متقاضیان نیز دیگر آورده‌ای پرداخت نمی‌کنند.

1280 واحد مسکن مهر همچنان تحویل متقاضیان کردستانی داده نشده است


وی با بیان از سه پروژه مسکن مهر مانده و بلاتکلیف در استان دو پروژه مشکل حقوقی فی مابین تعاونی و سازنده داشته که ما دنبال حل مشکلاتشان هستیم؛ افزود: هم‌اکنون پروژه مسکن مهر 144 واحدی ارغوان زاگرس، 228 واحدی سپیده بهاران و 560 واحدی فاز سه بهاران بلاتکلیف مانده و 288 واحدی بانه که روال عادی خود را طی کرده و تا شهریورماه امسال به اتمام می‌رسد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان اعلام کرد: در روزهای آینده برای رفع بلاتکلیفی و اتمام واحدهای مسکن مهر استان، مکاتبه‌ای را با امضای استاندار کردستان مبنی بر درخواست 13 میلیارد تومان خطاب به وزیر راه و شهرسازی نوشته که موافقت با این رقم کلان، نیازمند مصوبه هیئت وزیران است و باید ببینم آیا به نتیجه خواهد رسید یا خیر.

ثابتی بیان کرد: خود را موظف به حل مشکلات ساکنان مسکن مهر استان کردستان-سنندج دانسته چراکه اعضای این خانواده‌ها در گرد و خاک زندگی کرده و واحدهای ناقص به آنان تحویل داده شده است.

متقاضیان واحدهای مسکن مهر به صرف داشتن سرپناهی کوچک به این طرح روی نیاورده‌اند چراکه به همراه داشتن یک چاردیواری برای زندگی آرام نیازمند «حداقل امکانات رفاهی و خدماتی» است اما شنیده‌ها و مشاهدات عینی خبرنگاران تسنیم حاکی از بی‌مهری مسئولان پر مهر است که بدون توجه به مشکلات و خواسته‌های مردم فقط وعده وعید می‌دهند اما آیا عملی در کار است؟!

در ادامه تصاویری را از وضعیت کنونی مسکن مهرهای شهرک بهاران و دگایران سنندج می‌بینید:

تسنیم

برچسب ها:

مسکن مهر ،کردستان 
عکس های مرتبط