مستاجران خواستار حمایت قانونی هستند
مستاجران خواستار حمایت قانونی هستند

1399/02/02

بسیاری از مستاجران مشهدی در این شرایط خواستار این هستند که قانون به صورت عملیاتی از آنها حمایت کند زیرا اعتقاد دارند تاکید بر پویش‌هایی مانند انصاف مالک کارساز نیست.
به گزارش اخبار ساختمان، یکی از مهمترین معضلاتی که البته پیش از این نیز پیش‌بینی می‌شد که همزمان با شیوع و گسترش ویروس کرونا بعدها مشکلاتی را ایجاد کند، مبحث اجاره‌نشینی بود.

بسیاری از واحدهای مسکونی و اداری مستاجرنشین در این روزها با مسئله مهم اتمام قرارداد خود روبرو شده‌اند و بنظر می‌رسد باید راهکارهایی قانونی برای تداوم قرارداد حداقل تا زمان پایان شیوع کرونا اندیشیده شود.

علیرضا.ب که در یک واحد اداری در منطقه کوثر مشهد اجاره‌نشین است در این زمینه می‌گوید: قرارداد ملک به پایان رسیده است و صاحبخانه اصرار دارد که باید محل را تخلیه کنیم؛ در این شرایط واقعا نه می‌توان ملک جدیدی پیدا کرد و نه چاره‌ای جز تخلیه داریم.

وی می‌افزاید: در دو ماه اخیر نیز بسیار اندک از محل کار اداری استفاده کرده‌ایم و کارمندان مجموعه نیز عمدتا دورکار بوده‌اند اما با این شرایط، ریالی از اجاره‌بها نیز کم نشد و ما نیز مبلغ را در موعد مقرر پرداخت کردیم.

این مستاجر خاطرنشان می‌کند: بنظر باید از نظر قانونی در این شرایط تمهید خاصی فراهم شود زیرا صاحبان املاک به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کنند؛ عده‌ای با انصاف هستند و با مستاجر خود در این شرایط راه می‌آیند اما عده‌ زیادی نیز بدون توجه به شرایط درصدد هستند که از هر شرایطی بهره بگیرند.

یکی از مستاجران منطقه هنرستان مشهد نیز در این زمینه می‌گوید: ما با مشکل تخلیه مواجه نیستیم اما مالک حدود 30 درصد اجاره‌بها را افزایش داده است و مشخص نیست با کدام انصاف این اقدام را صورت می‌دهد.

وی بیان می‌کند: در این زمینه هم باید قانون پای کار بیاید، بسیاری از قراردادها بین افراد نوشته شده است و در دفاتر املاک ثبت نشده است اما اگر هم قانون بخواهد کاری کند صرفا به قراردادهای رسمی رسیدگی می‌کند.

مستاجرنشین منطقه رضا مشهد نیز می‌گوید: بسیاری از واحدهای تجاری و اداری در ماه‌های اخیر عملا راکد بوده‌اند و فعالیت نداشته‌اند اما مالکان کاری به این مسئله ندارند و اجاره‌بهای خود را دریافت می‌کنند.

وی عنوان می‌کند: با پویش و تاکید بر انصاف مالک کاری راه نمی‌افتد باید کار عملیاتی صورت گیرد؛ مالکان در این شرایط باید بیشتر هوای مستاجر را داشته باشند اما صرفا شعار می‌دهیم و دنبال پویش راه انداختن هستیم؛ اگر به پویش بود که باید این مسائل تاکنون حل می‌شد.

تسنیم
نظرات کاربران
نام
ایمیل
نظر شما
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman