نرخ اجاره‌بها سال آینده چقدر رشد می کند؟
نرخ اجاره‌بها سال آینده چقدر رشد می کند؟

1398/12/12

در حالی که اجاره‌بها تابع قیمت مسکن است و این روزها شاهد رشد اندک قیمت در بازار مسکن بوده‌ایم، نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است نرخ اجاره‌بها سال آینده افزایش بیش‌تری خواهد داشت.
به گزارش اخبار ساختمان، رشد قیمت در بازارهای موازی بازار مسکن مثل ارز و طلا از یک سو و رشد 20 درصدی نرخ تورم در سال 99 نشان می‌دهد که بازار مسکن نیز اگر در همین حد نرخ تورم دستخوش تغییر و تحول شود، باید منتظر افزایش قیمت مسکن در حد 20 درصد باشیم.

اجاره بها همه ساله با یک رشد نسبی همراه بوده و این تغییر قیمتی در سال آینده نیز دور از انتظار نیست، اما سوال این است که آیا نرخ اجاره بها در سال آینده نیز در حد نرخ تورم رشد خواهد داشت.

نرخ اجاره بها همواره تابع قیمت مسکن است

حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال که مگر نه اینکه اجاره بها تابع قیمت مسکن است، پس آیا اجاره بها نیز در سال آینده افزایش در همان حد رشد قیمت مسکن خواهد داشت، گفت: نرخ اجاره بها همواره تابع قیمت مسکن است، اما این بار رشد نرخ اجاره بها در سال ۹۹ از میزان رشد قیمت مسکن بیشتر شده و جلوتر خواهد بود.

نرخ اجاره بها بیشتر از رشد قیمت مسکن افزایش خواهد یافت

عقبایی تاکید کرد: اجاره بهای مسکن تابع قیمت مسکن است، پس اگر قیمت مسکن در سال آینده زیر نرخ تورم عمومی رشد کند، نرخ اجاره بها بیشتر از رشد قیمت مسکن افزایش خواهد یافت.

فصل جابه جایی ها مثل گذشته فقط محدود به فصل تابستان نیست

وی افزود: نگرانی مستاجران از رشد نرخ اجاره بها باعث شد تا این روزها تمدید قرارداد قبل از سررسید زمان افزایش یابد، اما موضوعی که یک سال و یا دو سال است، بیشتر نمود پیدا کرده است این است که دیگر فصل جابجایی ها مثل گذشته فقط محدود به فصل تابستان نیست.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال که اگر نرخ اجاره بها تنها تابع قیمت مسکن است، پس نرخ اجاره بها در سال آینده نیز در حد همان 20 درصد باید رشد کند، گفت: البته برای نرخ اجاره بها عوامل بیرونی دیگری مثل قیمت سوخت، دلار و حمل و نقل تاثیرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه نظام اجاره‌داری حرفه‌ای می تواند نرخ اجاره بها را کنترل کند، افزود: برخی از مالکان با این تصور که سال گذشته نرخ تاکسی 2000 تومان بوده و امسال 3000 تومان شده، نرخ اجاره بهای خود را بالا می‌برند، پس نرخ اجاره بها به نسبت رشد کالاها و حتی حمل و نقل افزایش می‌یابد.

فارس

برچسب ها:

اجاره بها ،قیمت مسکن