واگذاری واحد‌های مسکن ملی از سال ۱۴۰۰
واگذاری واحد‌های مسکن ملی از سال ۱۴۰۰

1398/08/21

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی زمان و نحوه واگذاری واحدهای طرح مسکن ملی را مشخص کرد.
به گزارش اخبار ساختمان، با روی کار آمدن دولت یازدهم، انتقادات علیه طرح مسکن مهر شدت گرفت، طرحی که با هدف خانه دار کردن اقشار کم درآمد آغاز شد اما به دلیل عدم مکان یابی صحیح و ساخت ساز در حریم غیر شهری در عمل چندان موفق نبود.

دولت یازدهم اقداماتی از قبیل صندوق پس انداز مسکن، بازار رهن ثانویه مسکن،فروش اقساطی مسکن، مسکن اجتماعی و حمایتی، مسکن قسطی کارمندان را برای خانه دار کردن دهک های پایین جامعه در نظر گرفته است با این وجود این طرح ها توفیق چندانی نداشته اند به همین منظور دولت در طرح مسکن ملی با ارائه ۴۰۰ هزار واحد در تاسر کشور به دنبال افزایش عرضه مسکن است.

پروانه اصلانی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به قیمت مسکن در کشور اظهار کرد: قیمت مسکن تحت تاثیر تصمیماتی در سطح اقتصاد کلان و اقتصاد سیاسی است با این وجود عرضه مسکن به عنوان یک عامل درون بخشی نقش مهمی در قیمت مسکن بازی خواهد کرد.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: تاثیرگذاری طرح اقدام ملی مسکن بر قیمت بازار بستگی به زمان واگذاری و ایجاد انگیزه برای خرید مسکن دارد.

وی ادامه داد: انتخاب سازنده‌های خوشنام، دریافت ۳۰ درصد قیمت مسکن، دارا بودن خدمات زیر بنایی زمین و تامین زمین مناسب در حوزه خدمات شهری از ویژگی‌های مهم این طرح است که با رعایت این موارد و برنامه ریزی واگذاری این واحد‌ها ۲ سال به طول خواهد انجامید.

اصلانی با اشاره به قیمت واحد‌های طرح ملی مسکن بیان کرد: بر اساس قانون ساماندهی واگذاری واحد‌های مشارکتی با قیمت کارشناسی روز با تقسیط ۵ ساله با تنفس ۲ سال از زمان دریافت وام محاسبه می‌شود و به دنبال اصلاح آیین نامه برای افزایش زمان تقسیط هستیم.

به گفته وی؛ در مورد زمین‌های ۹۹ ساله، قیمت تمام شده و اجاره زمین از متقاضی دریافت می‌شود.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به تفاوت‌های این طرح با مسکن مهر بیان کرد: انتخاب زمین در مسکن مهر بدون آماده سازی و خدمات زیربنایی بود، اما اولین شرط در طرح اقدام ملی مسکن، دارا بودن خدمات زیر بنایی آب برق، گاز و فاضلاب است.

وی افزود: تسهیلات بانکی در طرح ملی مسکن از منابع غیر یارانه‌ای است و نحوه پرداخت در این طرح آسان‌تر شده است.

میزان

برچسب ها:

طرح اقدام ملی ،مسکن ،مهر ،قیمت 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman