از 16 تا 19 مهرماه:
نمایشگاه صنعت ساختمان در استان قزوین برگزار خواهد شد
نمایشگاه صنعت ساختمان در استان قزوین برگزار خواهد شد

1398/07/07

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان قزوین گفت: برای اولین بار نمایشگاه صنعت ساختمان در استان قزوین با رویکرد حقوق بهره‌بردار در مهرماه سال جاری توسط سازمان نظام‌مهندسی قزوین برگزار می‌شود.
به گزارش اخبار ساختمان، سید کاظم مجابی در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در سازمان نظام‌مهندسی قزوین برگزار شد، با اشاره به اهمیت برگزاری این نمایشگاه، تصریح کرد: مصالح ساختمانی در حوزه صنعت ساختمان به‌ویژه کیفیت و عمر ساختمان تأثیر بسزایی دارد، همچنین با رویکردی که در حوزه زیست‌محیطی اتفاق افتاده است یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های مدیریت شهری نخاله‌های ساختمانی و آسیب‌هایی است که این‌گونه مصالح به محیط‌زیست می‌زنند.

وی افزود: یکی از رسالت‌های نظام‌مهندسی برگزاری نمایشگاه‌های ساختمان بوده و امسال اولین بار است که این نمایشگاه توسط نظام‌مهندسی برگزار می‌شود، همچنین در کل کشور تاکنون نمایشگاه توسط نظام‌مهندسی برگزار نشده است و ما اولین استان د راین امر هستیم.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان قزوین اظهار کرد: هدف ما در این نمایشگاه حفظ حقوق تولیدکنندگان مصالح استاندارد ساختمانی و جلوگیری از استفاده مصالح غیراستاندارد در ساختمان است، امیدواریم با ارتباط و هماهنگی با این تولیدکنندگان و بررسی خواسته‌های بهره‌برداران بتوانیم رشد چشمگیری در کیفیت و عمر ساختمان داشته باشیم.

وی تأکید کرد: در حال حاضر عمر ساختمان در کشور ما بین 10 تا 25 سال است و بعدازآن ساختمان نیاز به نوسازی دارد درحالی‌که در برخی از کشورها ساختمان با عمر 100 سال همچنان در حال بهره‌برداری است.

دانش بهره‌برداران را ارتقا دهیم

مجابی تأکید کرد: در حوزه صنعت ساختمان، بهره‌برداران دانش کافی ندارند، اگر بتوانیم دانش بهره‌برداران را ارتقا دهیم می‌توانیم به‌راحتی قوانینی که در چهارچوب استانداردهاست اجرا کنیم، در این حوزه باید به‌نوعی عمل کنیم که بهره‌برداران در نمایشگاه حضور پیدا کنند و خواسته‌های خود را مطرح کنند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان قزوین اظهار کرد: شهرداری امکانات خوبی جهت اطلاع‌رسانی این موضوع در اختیار ما قرار داده است، هم‌زمان با نمایشگاه دوره‌های تخصصی آموزشی برای کارگران ساده، متخصصان و مهندسان برگزار خواهیم کرد.

وی بیان کرد: توقع ما این است که بتوانیم در این حوزه شناخت مردم نسبت به صنعت ساختمان و عوامل مؤثر در صنعت ساختمان را ارتقا دهیم؛ تا چند سال پیش ساختمان را صرفاً یک سرپناه تصور می‌کردیم اما امروزه به این نتیجه رسیدیم که زمان زیادی از زندگی انسان در ساختمان می‌گذرد و باید این صنعت رشد پیدا کند.

مجابی تصریح کرد: در سه حوزه سلامت، ایمنی و محیط‌زیست موضوعات تخصصی را محوریت می‌دهیم که دو حسن دارد یک ادبیات مشترک بین بخش تخصصی و بهره‌بردار ایجاد می‌شود، ما هرچقدر ارتباط با بهره‌برداران و سطح دانش را ارتقا دهیم، شاهد اتفاقات خوبی در صنعت ساختمان خواهیم بود.

وی تأکید کرد: با توجه به اینکه رشد چشمگیری در صنعت ساختمان اتفاق افتاده است؛ HSE را در حین ساخت درنظر می‌گیرند ولی بحث ما این است که در مرحله طراحی، ساخت و نگهداری نیز ایمنی موردتوجه قرار بگیرد بنابراین برای حضور شرکت‌ها در نمایشگاه کمیته ارزیابی شکل گرفت.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان قزوین عنوان کرد: شرکت‌هایی که دارای پروانه ساخت بودند اما خواسته ما در خصوص محیط‌زیست را تأمین نمی‌کردند را نپذیرفتیم و در انتخاب شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه حفظ حقوق بهره‌بردار و به‌روز بودن فنّاوری‌ها در مرحله ساخت، مصالح و اجرا را موردتوجه قرار می‌دهند.

وی یادآور شد: نیروی انسانی در صنعت ساختمان نیز دارای اهمیت است بنابراین دوره‌های آموزشی برای نیروهای انسانی در نمایشگاه در نظر گرفته‌شده است، ازلحاظ استاندارد می‌توانم بگویم استانداردهای موجود به‌روز است و تلاش می‌کنیم با برگزاری این برنامه‌ها تولیدکنندگان و فعالین حوزه ساختمان را ترغیب کنیم که به استاندارد توجه کنند.

مجابی در ادامه با اشاره به حضور نظام‌مهندسی در قوانین ساختمان خاطرنشان کرد: استفاده از بخش فنی و تخصصی در بخش ساختمان می‌تواند مؤثر باشد، اگر میزان حوادث زلزله رودبار و کرمانشاه را نگاه کنید متوجه تغییر در صنعت ساختمان بعد از تأسیس نظام‌مهندسی خواهید شد.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان قزوین بیان کرد: حقوق بهره‌بردار در ساختمان‌ها موردتوجه قرار نگرفته است برای مثال بهره‌بردار ساختمان را خریداری می‌کند که بخشی از آن کیفی است و بخش دیگرش کیفی نیست اما همه را با یک قیمت می‌خرند.

وی تصریح کرد: ما باید در حوزه‌های مختلف صنعت ساختمان ورود پیدا کنیم، گاهی به ما تهمت می‌زنند که برای مهندسین به دنبال اشتغال‌زایی هستیم اما باید توجه کنید افزایش کیفیت باعث اشتغال‌زایی می‌شود و نگاه ما این است اگر یک‌بار ساختمان قرار است خریداری شود باید تمرکز شود تا کیفیت خوبی داشته باشد البته نباید فراموش کنیم که فرهنگ استفاده از ساختمان فرا بخشی است.

80 درصد شرکت‌کننده‌ها از قزوین هستند

رضا تاجرباشی مسئول برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان نیز در ادامه این مراسم تأکید کرد: نمایشگاه صنعت ساختمان از 16 تا 19 مهرماه در محل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار می‌شود، مساحت نمایشگاه چهار هزار متر است که ما هزار و 953 متر آن را به شیوه‌ای نوین غرفه آرایی کردیم.

وی تصریح کرد: 78 غرفه طراحی‌شد که درنهایت به 57 پلاک رسیدیم، شرکت‌های تولیدی مختلفی از سطح کشور شرکت کردند و 80 درصد شرکت‌کننده‌ها از استان قزوین هستند، در این نمایشگاه چند گام برداشتیم که گام اصلی معرفی مصالح استاندارد و فنّاوری‌های نوین با شعار حمایت از حقوق بهره‌بردار است.

تاجر باشی عنوان کرد: در انتخاب شرکت‌کنندگان در نمایشگاه تلاش کردیم شرکت‌های حاضر ضوابط را رعایت کرده باشند، همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی، کارگاه‌های تخصصی و فضای بازی کودک از دیگر برنامه‌های این نمایشگاه است.

ایسنا

برچسب ها:

نمایشگاه ،صنعت ،ساختمان ،مصالح