نکات مهم درباره نگهداری از برج‌های لوکس
نکات مهم درباره نگهداری از برج‌های لوکس

1398/06/23

برج‌های لوکس هم در ساخت‌وساز و هم در افرادی که ساکنان آن‌ها را تشکیل می‌دهند تفاوت‌های عمده‌ای با دیگر ساختمان‌ها دارند، بنابراین نگهداری از برج‌های لوکس با نگهداری از مجتمع‌های معمولی متفاوت است.
به گزارش اخبار ساختمان، امروزه برج‌های لوکس بخش مهم بازار صنعت ساختمان را به خود اختصاص داده‌اند و نگهداری از برج‌های لوکس نیز به دلیل تفاوت‌های عمده‌ای که با دیگر ساختمان‌ها دارند، یکی از دغدغه‌های اساسی ذینفعان آن‌ها است.

نگهداری از برج‌های لوکس خدماتی را شامل می‌شود که به مجموعه‌ای از تجارب و تخصص‌ها نیاز دارد و این خدمات در صورت ارائه مطلوب می‌تواند برطرف‌کننده دغدغه‌های سازندگان، هیات مدیره و ساکنان چنین برج‌هایی باشد.

ریسک ناپذیر بودن خدمات نگهداری از برج لوکس

برج‌های لوکس از نظر متراژ کلی، زیربنای هر واحد، مشاعات، مصالح و ملزومات، موتورخانه و سیستم‌های گرمایش و سرمایش، آسانسورها، آپشن های رفاهی و ... تفاوت‌های زیادی با ساختمان‌های معمولی دارند؛ بنابراین نگهداری از برج‌های لوکس مستلزم آن است که مجموعه‌ای که این کار را به عهده می‌گیرد درباره صنعت ساختمان، تأسیسات، برق، آی تی، اصول مدیریت و ...، دانش و تخصص و تجربه کافی داشته باشد.

همان‌گونه که تعمیر یک خودروی لوکس را به فرد فاقد تخصص و تجربه نمی‌سپاریم، نگهداری از برج‌های لوکس را نیز نمی‌توان به مجموعه‌ای که پیشینه‌ای از دانش و تجربه چنین کار خطیری را نداشته باشد، سپرد.

اگر از ساکنان و یا اعضای هیات مدیره یک برج لوکس هستید به یاد داشته باشید سپردن امور نگهداری از برج، به شرکتی که پیشینه تخصصی و تجربی کافی در این کار ندارد و کارهایی در سطوح پایین‌تر و برای ساختمان‌های معمولی انجام داده، ریسک بزرگی به شمار می‌رود که می‌تواند به قیمت از دست رفتن آسایش و آرامش ساکنان برج منتهی شود.

توانمندی در ارائه خدمات گارانتی و تحویل واحد مسکونی از سازنده به مالک

نگهداری از برج‌های لوکس خدمتی چندوجهی است که سه طیف از مخاطبان از آن بهره می‌برند. طیف اول سازندگان برج‌های لوکس به شمار می‌روند. سازندگان این‌گونه برج‌ها، به امور نگهداری از برجی که ساخته‌اند به‌عنوان یکی از گام‌های اساسی ایجاد و ارتقاء برند خود می‌نگرند.

اغلب سازندگان برج‌های لوکس، کیفیت واحد مسکونی و تمام تأسیسات الکتریکال و مکانیکال برج را تا مدت معینی گارانتی می‌کنند. ضمنا تحویل واحدهای مسکونی از سازنده به مالک نیز یکی از دغدغه‌های مهم سازندگان است.

طبعا تحویل واحد مسکونی از سازنده به مالک به انجام تست‌های عملکردی در تمامی واحدها و سیستم‌های تاسیسـاتی برج به‌منظور حصول صحت عملکرد آن‌ها مشروط است. این خدمت، به‌علاوه ارائه خدمات گارانتی بعد از تحویل برج‌ها به ساکنان، تنها از مجموعه‌ای که کار نگهداری از برج‌های لوکس را به‌صورت حرفه‌ای و کارآمد انجام می‌دهد، ساخته است.

سازندگان برج‌های لوکس باید به این نکته توجه کنند که تحویل واحدهای مسکونی یک برج لوکس از سازنده به مالک و ارائه خدمات گارانتی سازندگان برج به ساکنان، اگر به‌موقع، دقیق و مطلوب نباشد، دردسرهای دنباله‌دار سازندگان و نارضایتی ساکنان را به دنبال خواهد داشت و به برند سازندگان برج لطمه‌های شدیدی خواهد زد.

کاهش هزینه‌های جایگزینی و تعمیر تجهیزات با نگهداری حرفه‌ای از برج

نگهداری از برج‌های لوکس هزینه‌های متعارفی دارد که برای هیات مدیره و ساکنان برج قابل‌پذیرش است اما اگر این کار به مجموعه‌ای سپرده شود که فاقد صلاحیت لازم برای این کار باشد، هزینه‌های نگهداری از برج‌های لوکس می‌تواند به موضوع بغرنجی تبدیل شود.

این موضوع وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که دریابیم قیمت برخی از کلیدی‌ترین تجهیزات به‌کاررفته در این برج‌ها تابعی از قیمت ارز است و با افزایش قیمت ارز، هزینه خرید و تعمیر این تجهیزات نیز به‌صورت فزاینده‌ای افزایش‌یافته است.

هیات مدیره و ساکنان یک برج باید به خاطر داشته باشند اگر یک مجموعه مجرب مسئولیت نگهداری از برج آن‌ها را به عهده بگیرد، با رعایت اصول حرفه‌ای، هزینه تعمیرات و یا جایگزینی تجهیزات برج به شکل قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

ایسنا

برچسب ها:

مسکن ،برج ،ساختمان ،صنعت