روزهای سخت مستاجران در شهر بیرجند
روزهای سخت مستاجران در شهر بیرجند

1399/10/23

در حالی ۲ هزار خانه خالی در مرکز استان خراسان جنوبی وجود دارد که مردم از نبود خانه اجاره‌ای گلایه دارند و معتقدند خانه اجاره‌ای به ندرت یافت می‌شود و اگر یافت شود کرایه سرسام آور است.
به گزارش اخبار ساختمان، با هزار امید و آرزو و با همه مشکلات اقتصادی دست به دست یکدیگر می‌دهند تا زندگی مشترک خود را در زیر یک سقف آغاز کنند اما به یک باره همه آرزوهایشان بر باد می‌رود و رویاهای دو نفره‌شان یکی یکی پر پر می‌شود.

آنها برای تشکیل زندگی مشترک باید خانه‌ای داشته باشند و این روزها وقتی به دنبال خانه اجاره‌ای می‌روند پشت شیشه بیشتر مشاوران املاک درج شده "خانه استیجاری نداریم" و یا "قیمت کرایه خانه بسیار بالاست".

آری این روزها حکایت خانه استیجاری حکایتی سخت و دست نیافتنی برای مردم بیرجند شده است. حکایتی که دغدغه بسیاری از خانواده‌ها است. مستاجرانی که از سویی صاحبخانه با افزایش قیمت کرایه آنها را جواب کرده و از سویی دیگر نمی‌توانند خانه استیجاری دیگری برای خود پیدا کنند.

این روزها مستاجران دل پر دردی دارندو در دفاتر مشاوران املاک خبری از خرید و فروش خانه نیست. مستاجران نیز کاسه چه کنم چه کنم را در دست گرفته و از این مشاور املاک به آن مشاور املاک می‌روند به امید اینکه خانه‌ای برای کرایه پیدا کنند.

یکی از شهروندان بیرجندی که دو فرزند دارد گفت: از یک ماه قبل صاحبخانه ما را جواب کرده و می‌گوید یا 200 هزار تومان به اجاره قبلی اضافه کنید با برای خود به دنبال خانه جدید باشید.

وی با بیان اینکه یک ماه است در به در به دنبال خانه مستاجری هستم اما خانه‌ای نیست گفت: مانده‌ایم در یک ماهی که صاحبخانه ما را فرصت داده چگونه باید خانه کرایه‌ای پیدا کنیم؟

دیگر شهروند بیرجندی هم که زوج جوانی هستند و گویا می‌خواهند زندگی مشترک خود را آغاز کنند گفتند: در این شهر با این عظمت با وجود ساختمان سازی‌های زیاد چگونه است که خانه‌ای برای کرایه نیست. از دو ماه قبل به دنبال خانه کرایه‌ای هستیم اما خانه‌ای با قیمت مناسب پیدا نکرده‌‌ایم.

یکی از مشاوران املاک نیز با تایید اینکه متاسفانه خانه‌ای برای کرایه نیست گفت: متاسفانه برخی از مردم به گرفتن کرایه مناسب قائل نیستند و ترجیح می‌دهند خانه آنها خالی بماند تا اینکه به مستاجر بدهند.

وی ادامه داد: روزی نیست که مردم برای خانه کرایه‌ای به ما مراجعه نداشته باشند اما جواب ما "خانه خالی نداریم" است و این درحالی است که در بیرجند خانه‌های خالی زیادی وجود دارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند نیز گفت: دو هزار خانه خالی در مرکز استان وجود دارد که این خانه‌ها در حال ساخت یا در حال فروش هستند.

اربابی بیان کرد: مردم بیشتر روی ملک سرمایه‌گذاری می‌کنند و به دنبال افزایش قیمت‌ها هستند تا بتوانند آن را در روزهای اوج به فروش برسانند به همین دلیل نسبت به کرایه دادن اقدام نمی‌کنند.

وی اظهار داشت: متقاضی برای خانه اجاره‌ای وجود دارد اما مالکان خانه خود را اجاره نمی‌دهند چرا که بیشتر ملک را برای فروش خالی می‌گذارند و از سویی دیگر کرایه خانه‌ها گران و سرسام آور است و خانه اجاره‌ای به ندرت گیر می‌آید.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بیرجند افزود: در حال حاضر وضعیت خرید و فروش تقریبا راکد است و اجاره‌های بالا مردم را آزار می‌دهد و صدای همه درآمده است.

تسنیم

برچسب ها:

بازار اجاره ،بیرجند 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman