معرفی محصول؛
پانل سقفی پیش ساخته LCP چه کاربردهایی دارد؟
پانل سقفی پیش ساخته LCP چه کاربردهایی دارد؟

1399/10/14

استفاده از پانل های سقفی پیش ساخته LCP یکی از راهکارهای کاهش بار وارد آمده بر سازه است، به نحوی که هنگام بروز زلزله خسارات جانی و مالی کمتری وارد می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، سقف مرکب LCP مخفف عبارت Light Composite Panel است که به عنوان سقفی جدید در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

سقف LCP نوعی سقف پیش ساخته است که به طور کامل در کارخانه تولید شده و سپس به محل پروژه منتقل می شود. متریال های اصلی استفاده شده در این سقف بتن و فولاد هستند که عملکرد مناسبی در تحمل بارهای وارد آمده بر سقف ایفا می کنند. پنل های LCP تحت نظارت فنی و کنترل کیفی بالایی در کارخانه تولید می شوند.

این پنل ها به صورت پیش ساخته با وزن بسیار سبک تولید شده و بعد از انتقال به محل پروژه توسط اتصالات مکانیکی و جوشی به تیرهای اصلی و یا فرعی سازه متصل می شوند. با استفاده از سقف سبک مرکب LCP میزان استفاده از میلگرد در ساختمان کاهش یافته و وزن فولاد به کار رفته در تیرها و ستون ها نیز پایین می آید.

این سقف به دلیل کاهش وزن اسکلت ساختمان و ابعاد فونداسیون حدود ۵۰ درصد از حجم آرماتور و بتن فونداسیون را کاهش می دهد. با این مقدمه، در ادامه به بررسی جزئیات بیشتر در مورد این نوع سقف می پردازیم:

ویژگی های سقف مرکب LCP

* استفاده از فوم بتن به کار رفته در قسمت میانی سقف مرکب، مقاومت آن را در برابر آتش بالا برده و آن را به نوعی عایق حرارتی تبدیل می کند که دیگر نیازی به استفاده از دیگر عایق ها نیست.
* علاوه بر عایق حرارتی، سقف های مرکب عایق صوتی نیز محسوب می شوند.
* مقاومت خمشی، فشاری و برشی این سقف ها باعث حذف لرزش و ارتعاشات سقف می شود و نسبت به سایر سقف ها از بهبود لرزه ای بهتری برخوردار هستند.
* پانل های LCP در هنگام وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله باعث ایجاد آوار ناشی از تخریب سقف نمی شوند و خسارات مالی و جانی را کاهش می دهند.
* برای نصب پانل های LCP نیازی به شرایط مساعد جوی نیست، زیرا آن ها به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید می شوند و در هر موقعیت آب و هوایی می توان آن ها را به تیرهای سقف متصل نمود.
* سقف LCP در مقایسه با سایر سیستم های سقفی مانند سقف عرشه فولادی و تیرچه بلوک وزن پایین تری دارد.
* این نوع سقف با کاهش مقاطع فولادی تیر و ستون هزینه های مربوط به ساخت و ساز را پایین آورده و علاوه بر آن سرعت اجرا و نصب آن به عنوان یک سقف پیش ساخته بالا است.
* پانل های سقف مرکب طبق نقشه های اجرایی و دهانه های مورد نظر تولید می شوند و با ماشین های سنگین به محل پروژه منتقل شده و دپو می شوند. سپس این قطعات پیش ساخته در دهانه مورد نظر قرار داده می شوند و به یکدیگر و سازه متصل می شوند.

نقاط ضعف سقف ال سی پی

* به دلیل پیش ساخته بودن این نوع سقف ها، اسکلت باید به طور دقیق اندازه گیری شود و درصد خطا بسیار کم باشد، چرا که در صورت اشتباه در محاسبه، درست کردن آن زمان بر و نصب آن مشکل خواهد بود.
* استفاده از سقف های پیش ساخته ال سی پی در پروژه های کوچک از نظر اقتصادی مقرون بصرفه نیست.

ساختار پنل های سقفی پیش ساخته LCP

* این پنل های مرکب بتنی و فولادی از ناودانی سرد نورد شده، ورق فولادی ذوزنقه ای به ضخامت نیم میلی متر و بتن سبک با دانه های پلی استایرن با وزن مخصوص ۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تشکیل شده اند.
* برای اتصال کافی بین دو ورق رویه و تحتانی و عملکرد یکپارچه پانل، از قوطی های عرضی استفاده می شود. ورق ها به ناودانی ها و قوطی ها پیچ می شود. فاصله های قوطی ها به نسبت طول پانل تعیین می شود و حداکثر ۳۰/۱ متر است.
* پانل های باربر با فاصله ۵ تا ۱۵ سانتی متر از یکدیگر قرار می گیرند. برای اتصال پانل ها به هم در بال پایین، از یک ورق سراسری با جوش تخت منقطع به بال زیر ناودانی وصل می شود. برای متصل کردن بال های بالایی ناودانی، از ورق هایی با ابعاد حداقل ۳×۸۰×۸۰ میلی متر و با فاصله حداکثر ۱۰۰ سانتی متر استفاده می شود.

 

بیشتر بخوانید: سقف هالوکور چیست و چه مزایایی دارد؟

الزامات پنل های سقفیLCP

* پانل های سقفی پیش ساخته ال سی پی تنها به عنوان سیستم باربر ثقلی مورد استفاده قرار می گیرند.
* در صورتی که این پنل ها در ساختمان های مسکونی با بار مرده ۲۵۰ کیلوگرم بر متر مربع و بار زنده ۳۰۰ کیلوگرم بر متر مربع، مورد استفاده قرار گیرند، باید ناودانی ها در این پنل ها از مقاطع سرد نورد شده با ضخامت حداقل سه میلی متر و ارتفاع حداقل ۱۴۰ میلی متر و پهنای بال حداقل ۳۵ میلی متر استفاده شود.
* مقاطع ناودانی های مورد استفاده در پانل ها باید بسته به تلاش های وارده و مقدار خیز مجاز طراحی شوند.
* پانل های ال سی پی باید با پهنای ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر طراحی و ساخته شوند.
* حداکثر دهانه سقفی که با این پانل ها پوشش داده می شود، پنج متر است.
* حداقل تنش تسلیم فولادی که در ساخت مقاطع ناودانی سرد نورد استفاده شده، نباید کم تر از ۲۴۰ مگاپاسکال باشد. همچنین ازدیاد طول نسبی آن در طول ۵۰ میلی متر نباید کمتر از ۱۰ درصد باشد.
* بتنی که در ساخت این پنل ها استفاده می شود باید با دانسیته حداقل ۵۰۰ و حداکثر ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مربع باشد.
* ملاحظات مربوط به ابعاد و موقعیت بازشوها باید قبل از طراحی و تولید سقف پیش بینی شود. باید با توجه به ابعاد بازشوها، تقویت لازم در پیرامون آن ها به عمل آید.
* برای حفاظت از پنل های پیش ساخته در برابر آتش، باید تمهیدات مورد نیاز از جمله سقف کاذب، اجرا شود.
* در صورتی که از مخلوط ذرات پلی استایرن در بتن سبک پر کننده استفاده شده، باید بر روی پانل ها برای مقاصد کف سازی، از پلی استایرن کندسوز استفاده شود.

ساختمانچی

akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman