چگونه باید دلالان را از بازارمسکن خارج کرد؟
چگونه باید دلالان را از بازارمسکن خارج کرد؟

1399/10/01

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: مهار شتاب فزاینده قیمت در حوزه زمین و مسکن، کوتاه شدن دست سودجویان، پلمب بنگاه‌های مشاور املاک بدون مجوز، ساماندهی بنگاه‌های مشاور املاک و مهار رشد قارچ گونه مشاورین املاک در استان از دستاورد‌های مهم این طرح است.
به گزارش اخبار ساختمان، غلامعلی دهشیری در جلسه کمیته طراحی سامانه یکپارچه معاملات املاک، سیما ۷۲۴ با اشاره به اجرای طرح ساماندهی و نظارت بر دلالان حوزه زمین و مسکن گفت: استارت این طرح در سه گام برنامه ریزی شده بود که گام اول کامل اجرا و گام دوم پیشرفت ۷۰ درصد داشته است.

وی تصریح کرد: گام سوم این طرح رصد مالی و ضربه به سودجویان حوزه زمین و مسکن بود که در حال انجام است.

رئیس کل دادگستری استان یزد افزود: اجرای طرح ساماندهی و نظارت بر دلالان حوزه زمین و مسکن اگر چه کم و کاستی‌های داشت، اما باعث خروج تعدادی از بورس بازان از حوزه زمین و مسکن شد.

وی با بیان اینکه عده‌ای فرار سرمایه گذاران از استان در حوزه زمین و مسکن را از نقاط ضعف این طرح اعلام می‌کنند افزود: باید توجه داشت که مهار شتاب فزاینده قیمت در حوزه زمین و مسکن، کوتاه شدن دست سودجویان، پلمب بنگاه‌های مشاور املاک بدون مجوز، ساماندهی بنگاه‌های مشاور املاک و مهار رشد قارچ گونه مشاورین املاک در استان از دستاورد‌های مهم این طرح بود.

این مقام قضایی بر لزوم رصد مسئولیت‌های واگذار شده بر دوش ادارات و نهاد‌های مرتبط تاکید کرد و اظهار داشت: حصول نتایج مطلوب در کنترل و سامان دهی معاملات حوزه زمین و مسکن در گرو اجرای کامل تعهدات ادارات متولی است و چنانچه مسئولی از اجرای کامل تعهدات خود شانه خالی کند، مشمول دستورالعمل ترک فعل مدیران خواهد شد.

وی افزود: ساماندهی مشاورین املاک در سند تحولی رئیس قوه قضائیه در راستای تحکیم روابط حقوقی بین اشخاص به عنوان برنامه عملیاتی بر دوش سازمان ثبت اسناد و املاک نهاده شده است لذا دبیرخانه پیگیری طرح ساماندهی و نظارت بر دلالان حوزه زمین و مسکن در این استان در این سازمان مستقر می‌شود.

دهشیری، شفاف سازی و پیشگیری از جعل و کلاهبرداری را از محاسن اجرای کامل این طرح برشمرد و بیان داشت: مردم منتفع اصلی این طرح خواهند بود چراکه از انجام معاملات صوری و فروش مال غیر و امکان اخذ وجوه اضافه غیر قانونی از سوی بنگاه‌های املاک در صورت ثبت معامله در سامانه سیما ۷۲۴ جلوگیری می‌شود.

میزان

برچسب ها:

بازار مسکن 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman