وقتی فرهنگ ساخت و ساز نادرست است؛
ساختمان‌هایی با قیمت بالا و کیفیت پایین
ساختمان‌هایی با قیمت بالا و کیفیت پایین

1399/09/15

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان به صنعتی‌سازی فرآیند ساختمان‌سازی تاکید کرد و گفت: ساختمان‌های گران بی‌کیفیت، رهاورد فرهنگ نادرست ساخت و ساز است.
به گزارش اخبار ساختمان، احد محمدی در ادامه افزود: روابط فرهنگی، اجتماعی، معماری و شهرسازی بر یکدیگر تأثیر گذاشته و از هم تأثیر می‌پذیرند، اما آنچه امروز بیش از هر چیز در ابعاد مختلف زندگی دگرگونی ایجاد کرده، موضوع کرونا است و مردم در ارتباطات رومزه خود تغییراتی ایجاد کردند.

وی با اشاره به بروز و ظهور تغییرات در فضای فیزیکی مکان‌های عمومی مثل بانک‌ها ابراز کرد: متاسفانه سیستم‌های بانکی و آموزشی در کشور عقب مانده است و شرایط فعلی ضرورت توسعه بانکداری الکترونیک و آموزش از راه دور را برجسته می‌سازد و وقتی روابط فرهنگی و اجتماعی تغییر یابد به تبع آن فعالیت‌های اقتصادی نیز چهره دیگری به خود می‌گیرد.

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان ادامه داد: وقتی مراجعات مردم به مکان‌های عمومی کاهش یابد و کارمندان امکان دورکاری داشته باشند و فعالیت‌ها به شکل الکترونیکی و غیرحضوری انجام شود، به طور حتم فضای فیزیکی ساختمان‌ها هم تغییر می‌کند و در این شرایط نیاز به بازنگری در استانداردهای ساخت و ساز است.

محمدی به ارتقای بازدهی در ساختمان‌ها، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و سوخت‌های فسیلی و کاهش اثرات مخرب زیست‌محیطی تاکید کرد و گفت: با تغییر شرایط محیطی، ماهیت معماری و شهرسازی هم تغییر می‌کند و ساختمان‌ها نیز برای ارتقای بهره‌وری باید بیشترین تطبیق را با بیماری کرونا داشته باشند.

وی، با اشاره به عقب‌ماندگی کشور در استفاده از روش‌های معماری پایدار و حفظ محیط زیست، تصریح کرد: اگر اولویت‌بندی خود را در حوزه ساخت و ساز بر اساس هرم مازلو تنظیم کنیم، مشاهده خواهیم کرد که سرپناه به عنوان نیاز اساسی در قاعده هرم قرار دارد و دیگر امور رفاهی به ترتیب اهمیت به سمت راس هرم جای گرفتند، بنابراین وقتی مردم در تامین یک سرپناه برای زندگی دچار چالش هستند نمی‌توان انتظار پیاده‌سازی معیارهای معماری پایدار را در ساختمان‌ها داشت.

محمدی با بیان اینکه پول و تمکن مالی در کیفیت ساخت و ساز و فراهم کردن شرایط بیشتر برای آسایش ساکنان تاثیر دارد، ادامه داد: اما به دلیل نبود فرهنگ ساخت و ساز، عدم آگاهی مردم از کیفیت واقعی در اجرا، پرداختن به ظواهر زیبا به جای رعایت اصول فنی و به‌کارگیری سازندگان غیرحرفه‌ای بهره‌وری و بازدهی در این صنعت را تحت شعاع قرار گرفته است.

این مسئول افزود: عادت‌های غلط و نبود فرهنگ ساخت و ساز دور باطلی را ایجاد کرده است که ساختمان‌ها را گران و بی‌کیفیت می‌سازیم و زباله‌های ساختمانی برای محیط زیست تولید می‌کنیم؛ در حالی که باید با استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته به سمت صنعتی‌سازی ساختمان رفت تا با سرعت بالای اجرا و استفاده از مصالح استاندارد، قابلیت اسکان افراد بیشتری را داشته باشد.

عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان در مورد فعالیت سازندگان غیرحرفه‌ای ساختمان اظهار کرد: وقتی در یک باغچه زدودن علف‌های هرز فراموش شود پس از مدتی همه باغچه را فرامی‌گیرد و امکان پرورش گیاهان مورد نظر وجود ندارد و اکنون هم با فعالیت سازندگان غیرحرفه‌ای دست افراد متخصص کوتاه شده است و موضوع مهندسی را به فنا دادیم.

ایسنا

برچسب ها:

ساخت و ساز 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman